Kultura

Nasza oferta skierowana jest dla każdego

Rozmowa z projektantem kostrzyńskiego Domu Praktyk Twórczych.

  • Czy Dom Praktyk Twórczych powstał dla artystów?

Dom Praktyk Twórczych powstał dla mieszkańców Kostrzyna i okolic. To placówka edukacji kulturalnej w zakresie szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Misją tego miejsca poprzez profesjonalnie wyposażone pracownie jest wyrównanie szans między małym miasteczkiem a dużą aglomeracją.

  • Dla jakiego przedziału wiekowego skierowana jest oferta?

  • Nie ma przedziału wiekowego. Oferta skierowana jest dla każdego i dzieci, i dorosłych. Można pobyt tu traktować jako hobby jak też jak najbardziej można tu nabyć przygotowanie do egzaminu na studia czy liceum.

 

Jak to się stało, że w naszym miasteczku powstała taka możliwość stworzenia takiego miejsca?

Willa stała pusta. Domagała się jakiegoś dobrego pomysłu. Powstał projekt partnerski trzech miast: Kostrzyn, Seelow, Słońsk. Koncepcja zakładała że musi on dotyczyć działań kulturalnych i tożsamości tych miejscowości.

Jakie możliwości rozwoju są w Domu Praktyk Twórczych?

W budynku znajdują się pracownie, dedykowane sztukom wizualnym: – malarstwo i rysunek – ceramika – grafika warsztatowa – studio fotograficzno-filmowe – ciemnia fotograficzna: fotografia analogowa – montaż filmowy – grafika cyfrowa – plastyka jako edukacja plastyczna dla dzieci.

Czy uczestnik bierze udział w jednych warsztatach, czy może w kilku?

Można uczestniczyć w jednych warsztatach danej pracowni np. ceramika czy grafika przez nieokreślony czas, a można wziąć udział w rocznym kursie podstaw wszystkich siedmiu pracowni, bo jest stworzona taka opcja, do czego bardzo zachęcamy i zapraszamy.

Czy Dom Praktyk Twórczych to pokrewna Kostrzyńskiego Centrum Kultury i Kręgielni?

Gdy powstawał to nie wiedzieliśmy czy jako osobny byt czy należał będzie do czegoś co już istnieje. Zapadła decyzja, że jest częścią Kostrzyńskiego Domu Kultury. Oprócz tych siedmiu pracowni gdzie warsztaty prowadzą siedem opiekunów mamy świetlicę z nowoczesnym projektorem. Tu będziemy prezentować dorobek artystyczny, a także odbywać się będą prelekcje zapraszany ch artystów. Gościł właśnie u nas Kurator Warszawski pracujący w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Sebastian Cichocki z bardzo ciekawym wykładem dotyczącym kryzysu klimatycznego i globalnej pandemii.

Czy goście mają tu możliwości noclegowe?

Oczywiście. Jest w budynku hostel na około 30 miejsc. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte przez Uchodźców z Ukrainy, którym w ten sposób Kostrzyn pomaga.

Ile kosztuje uczestnictwo w zajęciach?

  • Kosztuje 100zł miesięcznie. Stworzymy też bezpłatne zajęcia dla tzw. grup wykluczonych. Podsumowując: można zapisać się na dany jeden warsztat lub na roczny kurs, który jest połączeniem podstaw wszystkich warsztatów. Pobyt tutaj będzie unikalną możliwością aby przygotować się do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych i stworzyć potrzebną teczkę prac: obrazów i szkiców.

 

A Ty jako pomysłodawca projektu dlaczego znalazłeś się akurat tu w Kostrzynie?

  • Ja spędziłem dzieciństwo w Kostrzynie skąd wyjechałem gdy miałem 22 lata. Dlatego z wielkim sentymentem tu wróciłem. Zapraszamy wszystkich mieszkańców choćby do zwiedzenia obiektu po totalnym remoncie. A wielu zwiedzających być może zatrzyma aura tu stwarzana
  • Z Piotrem Wysockim rozmawiała Sara Zdzienicka

Inne z sekcji 

Ekspresja Seniorów

Coroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet stało się już tradycją dla okazania szacunku i uznania jaką odgrywają kobiety w rozwoju cywilizacyjnym naszej planety. Kobiety stanowią prawie 50% populacji na świecie, co może przekładać się na ich znaczący wkład w budowanie jedności społecznej. Toteż bohaterkami mojego artykułu będą współczesne nam kobiety.

Jubileusz w stylu retro

W wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyło się  spotkanie  jubileuszowe gorzowskiej kapeli ” Retro”. Członkowie kapeli podkreślają, że  25 lat szybko minęło. Dzisiejszy koncert jubileuszowy poświęcony był Ani Stawskiej, która  była  wokalistką Kapeli „Retro”, ale  przegrała  walkę z chorobą  i niedawno zmarła. Katarzyna Miczał, która wraz z zespołem  wystąpiła w trakcie  uroczystości, wspomina […]