Nasze podróże

Schody z kolejką

Odessa znana jest na całym świecie dzięki potiomkinowskim schodom. Zapisały się w świadomości ludzi dzięki filmowi ?Pancernik Potiomkin? z 1925 roku Siergieja Eisensteina. Najsłynniejsza scena przedstawia masakrę uciekających ludzi i wózek z dzieckiem spadający ze schodów. To fikcja, ponieważ sceny te zostały wymyślone przez reżysera. Schody znajdują się prawie w samym centrum miasta i można nimi zejść do portu. To nie tylko szlak komunikacyjny, ale również miejsce spotkań, gdzie można posłuchać muzyki.
Nie liczyłam, ale schody są naprawdę wysokie. Ponoć mają ok. 200 stopni. Na placu, na ich szczycie stoi pomnik księcia Richelieu. Ze schodów zeszłyśmy w drodze do portu, na wycieczkę po morzu Czarnym. Godzinna ?progółka?, czyli wycieczka statkiem kosztuje 120 UAH. Po drodze przewodniczka opowiada i historii portu i miasta. W porcie jest cerkiew i ogromny pomnik złotego dziecka.
Gdy po wycieczce statkiem stanęłam u podstawy schodów przeraziłam się, że będę musiała teraz się na nie wdrapać. Na szczęście do góry można wjechać wagonikiem kolejki, za 3 UAH. Wewnątrz siedzi pani, która sprzedaje bilety i wskazuje, ile osób może wejść do środka.

? Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Zastrzegam zgodę na ich wykorzystywanie.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Trzcionkowska

Inne z sekcji 

Obraza Pana Boga na górze Iglicznej.

Sanktuarium Marii Śnieżnej ? Sanktuarium maryjne w późnobarokowym, górskim kościółku

Międzynarodowe Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie

Genewa położona jest w południowo-zachodniej Szwajcarii.