Kultura

Bach, Mozart i Chopin gościnnie u Hohenzollernów w Zaborze

W dniu 28 lutego br. w komnatach XVI-wiecznego pałacu dawnej rezydencji rodu Hohenzollernów w Zaborze odbył się kolejny wspaniały koncert dający niesamowitą ucztę duchową dla miłośników muzyki klasycznej: Bacha, Mozarta czy Chopina. Wszystkie grane utwory z gatunku mazurka, walca, ballady, etiudy, poloneza sonaty czy wariacje były zapowiadane przez moderatora koncertu Andrzeja Żywienia. Występujący artyści zaprezentowali wysoki kunszt granych dzieł wykonywanych ekspresyjnie i z wielką klasą a zarazem całym sobą, bo inaczej być nie mogło wykonywali utwory największych polskich kompozytorów znanych na całym świecie. W Sali Kryształowej pałacu rozbrzmiewała muzyka poważna dająca wiele doznań w wykonaniu: Kacpra Łyczkowskiego ucznia Państwowej szkoły muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicz w Zielonej Górze ? klasa VI. Kacper ma 14 lat jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Ten młody artysta brał udział konkursach charytatywnych pod patronatem honorowym marszałka Województwa Lubuskiego ?Serce dla Aleppo?. Posiada rozliczne nagrody m.in. Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W 2019 roku za osiągnięcia artystyczne Kacper otrzymał stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego oraz stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za wyniki w nauce. W każdym roku szkolnym bierze udział w konkursach oraz koncertach i z każdym rokiem jest doskonalszy, co udowodnił grając jak przystało na wirtuoza. Następni artyści tylko podnosili poziom – występująca gościnnie w pałacu pianistka z Japonii udowodniła, dlaczego jej rodacy tak pokochali muzykę Chopina. Shizuki Okumura naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat!.W latach 2006-2012 była studentką Elisabeth Music University w Hiroszimie dalszą naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatką wielu konkursów krajowych jak i międzynarodowych m.in. w Japonii trzykrotnie w Tokio i za każdym razem była w gronie finalistów otrzymując nagrody specjalne. Nie ustępował też w aplauzach duet skrzypaczka Magdalena Smyrak i pianista Julian Tatarynowicz. Tatarynowicz to, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze muzyk profesjonalny pianista, organista, stały akompaniator Chóru Towarzystwa Śpiewaczego ?Cantemus Domino? w Zielonej Górze. Od wielu lat współpracuje z Bogumiłą Tarasiewicz. Owocem ich pracy jest między innymi wspólnie nagrana płyta z pieśniami łemkowskimi. Był min organistą w kościele Matki Boskiej w Zielonej Górze i w kościele w Wilkanowie. Oklaski na stojąco były dowodem tego, że słuchaliśmy prawdziwych mistrzów i w podzięce za uniesienie publiczność nagrodziła artystów burzliwymi oklaskami, co jest dowodem jak głęboko jest ona zakorzeniona w naszej kulturze. Bo muzyka to inny świat. Zaczyna się tam gdzie kończą się słowa ? twierdził Claude Debussy. Muzyka, która rozbrzmiewała w Sali Kryształowej pałacu w Zaborze to utwory uniwersalne ponadczasowe i zrozumiałe dla każdego z nas i tak właśnie było tego dnia w pałacu w Zaborze.

Inne z sekcji 

Ekspresja Seniorów

Coroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet stało się już tradycją dla okazania szacunku i uznania jaką odgrywają kobiety w rozwoju cywilizacyjnym naszej planety. Kobiety stanowią prawie 50% populacji na świecie, co może przekładać się na ich znaczący wkład w budowanie jedności społecznej. Toteż bohaterkami mojego artykułu będą współczesne nam kobiety.

Jubileusz w stylu retro

W wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyło się  spotkanie  jubileuszowe gorzowskiej kapeli ” Retro”. Członkowie kapeli podkreślają, że  25 lat szybko minęło. Dzisiejszy koncert jubileuszowy poświęcony był Ani Stawskiej, która  była  wokalistką Kapeli „Retro”, ale  przegrała  walkę z chorobą  i niedawno zmarła. Katarzyna Miczał, która wraz z zespołem  wystąpiła w trakcie  uroczystości, wspomina […]