Kultura

Bo woda może być ciepła i zimna…

To słowa Leny Kot kurator wystawy obrazów w CNK a konkretnie w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze.

 

Obraz kurator wystawy Leny Kot

12 stycznia br. można było rozkoszować się wieloma obrazami krośnieńskich artystów, malarzy zawodowców ale i amatorów z UTW. To grupa z którą zajęcia prowadziła Lena Kot.. Prowadziła to dobre słowo ale to temat na osobną dyskusję. PEJZAŻE ZNAD ODRY to wystawa obrazów które w swej tematyce nawiązywały do wody a konkretnie Odry. Czym jest rzeka Odra i jakie ma znaczenie o tym przypomniała wszystkim przybyłym w krótkich, ale treściwych słowach pani Kierownik centrum. Ale czym jest Odra to w subiektywny sposób zaprezentowali autorzy tych obrazów, których jak policzyłem było jedenastu. Wszyscy ?związani? z odrzańską wodą. Lena Kot w swej mowie powiedziała, że woda może być ciepła i zimna i to prawda, bo obrazy te nawiązywały w swej tematyce do krajobrazów zimowych i letnich. Według oka amatora uczestnika z obowiązku patriotyzmu lokalnego stwierdzam przewrotnie, że nie było tam obrazów brzydkich. Bez hipokryzji powiem, że wszystkie były piękne bez widocznego podziału na te zawodowców i te amatorów z sekcji malarskiej Leny Kot. Oglądając obrazy można było z muzeum przenieść się w krośnieńskie klimaty za pomocą form i technik malarskich oraz mistrzowskiej gry kolorów, czym autorzy zaserwowali oglądającym estetyczny odbiór swojskich pejzaży nadodrzańskich na wielkomiejskim salonie. Czy to im się udało? Uważam, że stuprocentowo tak, a dowodem zainteresowanie i zapytania o kontakty prywatne z autorami. Dla mnie laika liczy się płynąca szczerość z obrazu, która powoduje, że taki obraz woła weź mnie i kup. Nie sposób było bez takiego odczucia przejść obok tych wszystkich obrazów. Przesuwając się obok obrazów wędrowaliśmy podświadomie po mokradłach nadodrzańskich błoni, zachwycaliśmy się chabrowymi rozlewiskami i wdrapywaliśmy się na wzgórza patrząc w dal i otchłań wartko płynącej królowej rzek po drodze zahaczając o drewniane wiejskie kościółki i inne zabytki ukryte w zaroślach i konarach dumnych starych drzew.

 

Obraz Danieli Otlewskiej

Ta ekspresja dowodzi tylko o talencie autorów zaprezentowanych obrazów, którzy potrafili poprzez swe obrazy stworzyć iluzję nadodrzańskiego krajobrazu mieszkańcom wielkomiejskiej aglomeracji rzadko mającym okazję obcować z ? dziką? przyrodą. Idealistycznie rzecz ujmując ta zbiorowa wystawa była spotkaniem amatorów którzy zaprezentowali bardzo solidny dorobek pod fachową pieczą Leny Kot. Szkoda tylko, że ta wielce udana wystawa zbiegła się z utratą możliwości dalszego kontynuowania tego dzieła. Krośnieński UTW wypowiedział Lenie Kot prowadzenie sekcji malarskiej!!!!. Dlatego przedstawiona woda w obrazach dla mnie była ciepła dla Leny Kot była zimna.

Lena Kot – pomysłodawca wystawy i promotor malarzy amatorów z Krosna Odrzańskiego.

 

Autor obrazu Kazimierz Gwiazdowski

 

Autor obrazu Małgorzata Opara.

 

Autor obrazu Romuald Timoszyk

 

Autor obrazu Janusz Opaliński

Inne z sekcji 

Jubileusz w stylu retro

W wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie odbyło się  spotkanie  jubileuszowe gorzowskiej kapeli ” Retro”. Członkowie kapeli podkreślają, że  25 lat szybko minęło. Dzisiejszy koncert jubileuszowy poświęcony był Ani Stawskiej, która  była  wokalistką Kapeli „Retro”, ale  przegrała  walkę z chorobą  i niedawno zmarła. Katarzyna Miczał, która wraz z zespołem  wystąpiła w trakcie  uroczystości, wspomina […]

Nowy spektakl żarskiego kabaretu

Kabaret literacki „Oj, Tam! Oj, Tam!” działający przy Żarskim Domu Kultury po przerwie spowodowanej pandemią wznawia swoja działalność i zaprasza na spektakl „Szejk szuka żony”.