Aktualności

Moje podróże


W starym roku na zaproszenie Joanny i Grzegorza Łotoczko odwiedziłem rodzinę przy ulicy Kalinowej 11 w Czechowie w gminie Santok, gdzie podczas spotkania wspólnie z synem Sebastianem opowiedzieli mi o Rodzinnej Pasiece „Łotoczko”
Pan Grzegorz wracając myślami do historii, zdradził, że pszczoły w rodzinie były od zawsze, dziadek miał pasiekę, a także wujek, a Rodzinną Pasiekę Łotoczko prowadzą od 10 lat.
Jest to tzw. pasieka wędrowna.
Pan Grzegorz dodaje, że znany fizyk Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeżeli zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną jedynie cztery lata istnienia.
Pani Joanna przysłuchując się rozmowie, nie omieszkała wymienić miody z ich Pasieki, a są to: miód wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, faceliowy, nostrzykowy, gryczany, a także spadziowy.
Pani Joanna zdradziła mi, że wiele osób zadaje im pytania jaki miód polecają w dolegliwościach wymienianych przez tych, którzy proszą o poradę.
Pan Sebastian (syn Państwa Łotoczko) podkreśla, że oprócz miodu pozyskują także pyłek kwiatowy, pierzgę, a także mleczko pszczele.
Na zakończenie spotkania właściciele Rodzinnej Pasieki „Łotoczko”, przypominają, że miód jest bardzo zdrowy, a oprócz medycyny wykorzystywany jest w kosmetologii i dietetyce.

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]