Aktualności

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego


17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego to jeden z najnowocześniejszych lądowych związków taktycznych Wojska Polskiego. Stąd na wyposażeniu brygady m in. najnowocześniejsze pociski przeciwpancerne. Aby skutecznie z nich korzystać w działaniu operacyjnym kilkudziesięciu żołnierzy 17 WBZ odbyło kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN. Zmotoryzowani z brygady w lipcu w Toruniu szkolili się pod okiem instruktorów z Centrum Szkolenia WOT. Kilkudniowe zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy, którzy mają za sobą strzelania bojowe z użyciem Javelinów. W szkoleniu uczestniczyli żołnierze Wędrzyna i Międzyrzecza, którzy obecnie są operatorami ppk Spike. Kurs operatorów ppk JAVELIN podzielony był na część teoretyczną oraz praktyczną. Żołnierze poznali przeznaczenie, budowę i działanie wyrzutni. Na bazie specjalistycznych symulatorów praktycznie uczyli się obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z wykorzystaniem trenażerów pozwala na odzwierciedlenie realnego pola walki, dzięki czemu operatorzy nabywają umiejętności realizacji zadań w różnych sytuacjach taktycznych. Javeliny podobnie jak Spike to skuteczna i precyzyjna przenośna broń przeciwpancerna produkcji amerykańskie pozwalająca atakować pojazdy opancerzone. Sam pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wyrzutnia CLU obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Żeby ten sprzęt skutecznie obsługiwać należy się intensywnie szkolić a dla żołnierza lato to nie czas kanikuły. Zmotoryzowani ukończyli kurs operatorów z wyróżnieniem, gdyż jako żołnierze Wojska Polskiego są zobligowani do podnoszenia swoich kwalifikacji, aby móc działać i być chluba dla swojej brygady, która jest awangardą w wojskach lądowych. 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana która w tym roku obchodziła swoje 27-lecie to jedna z największych jednostek WP. Stacjonuje ona w 3 garnizonach (Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie) i wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Inne z sekcji 

ULICZNI KUGLARZE

W dniach 22-23 sierpnia tego roku zielonogórski deptak opanowali uliczni kuglarze z zagranicy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji obwoźnego festiwalu Busker Tour gdzie mieszkańcy mogli podziwiać ciekawe pokazy artystów ulicznych, iluzjonistów oraz akrobatów z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny. Była to idealna impreza adresowana do wszystkich, którzy umieją się wspólnie bawić którzy akurat znajdowali się […]

Festiwal Różnorodności 2023 przeszedł do historii

Wiele gwiazd na wojewódzkim Festiwalu Różnorodności w dwóch blokach muzycznych: ukraińskim i romskim, to czekało na gorzowian w niedzielne późne popołudnie na Starym Rynku.