Aktualności

Niemal 27 mln. zł z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego otrzymali Lubuszanie

Do tej pory do lubuskich oddziałów ZUS trafiło prawie 12 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wypłacone wsparcie opiewa na niemal 27 mln. zł.
Zobacz, komu przysługują pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i co zrobić aby je otrzymać.
Od początku roku można składać do ZUS wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie jest wypłacane w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodzica. Niemal 90% lubuszan wybiera opcję 1000 zł przez rok. Wsparcie jest niezależne od dochodów, a środki nie są opodatkowane. W naszym województwie, najwięcej wniosków o RKO złożono w Zielonej Górze (1595) i Gorzowie Wlkp. (1323) a najmniej w powiatach wschowskim (485) i sulęcińskim (465).
Wnioski o RKO można składać wyłącznie online – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Środki z programu będą wypłacane wyłącznie bezgotówkowo na wskazany rachunek bankowy.
Przypominamy, że rodzice mogą składać od początku roku także do ZUS wnioski o 500 plus. Aby utrzymać ciągłość w wypłacaniu świadczenia, wniosek na kolejny okres czyli 2022/2023 należy złożyć do końca kwietnia.
Od 1 kwietnia można natomiast wnioskować o tzw. bon żłobkowy. Dzięki temu rodzice będą mogli połączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi. Dofinansowanie wyniesie do 400 zł miesięcznie na dziecko i trafi na konto podmiotu prowadzącego placówkę- mówi Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy w Zielonej Górze.

Inne z sekcji 

Pokaż na zdjęciach, co ciekawego zauważyłeś jadąc rowerem

Gorzowski Związek Niepełnosprawnych „Start”, zachęca do udziału w konkursie fotograficznym.

Trzech mężczyzn z Gorzowa odpowie za kradzież motocykli w Niemczech

Policjanci z Gorzowa Wlkp. zatrzymali trzech mężczyzn, którzy odpowiedzą za kradzież trzech motocykli w Niemczech. Zostali zatrzymani, kiedy przewozili je w busie, a same kradzieże nie zostały jeszcze zgłoszone niemieckiej policji – poinformował dzisiaj Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. fot/ internet