Aktualności

Krośnieńska Karta Seniora

Mimo że seniorzy musieli czekać na Krośnieńską Kartę Seniora rok, gdyż rodziła się w bólach – nie tylko z powodu epidemii, to chwała przede wszystkim partnerom sponsorom z lokalnych instytucji i przedsiębiorstw, którzy zaangażowali się w powstanie tej karty uprawniającej do zniżek i promocji, a to bardzo wiele znaczy dla osób starszych często schorowanych. Seniorów z roku na rok przybywa mają oni swoje codzienne socjalne potrzeby i bez wsparcia innych te potrzeby pozostaną tylko marzeniami. Wielu decydentów w kraju osoby trzeciego wieku postrzega tylko z okazji wyborów a co najwyżej pokazuje się nas podczas zabaw, wycieczek czy koncertów. Słowem” Wesołe jest życie staruszka”, ale to obraz fałszywy, bo życie osób starszych schorowanych nie jest takie różowe. W naszej gminie wiele się robiło, aby ulżyć życiu seniora a teraz kolejna ulga, która udostępnia po promocyjnych cenach dostęp do miejskiej kultury i sportu Internetu czy powszechnych usług niezbędnych w życiu osoby starszej. I to jest fakt, ale wciąż to jest za mało by z radością śpiewać, że wesołe jest to nasze życie, bo nie jest, gdy trzeba zmierzyć się z chorobą żyjąc w samotności z czego się cieszyć, skoro na wizytę do lekarza i rehabilitację czekamy miesiącami. Skoro zamartwiamy się czy starczy na leki i opłaty. Dlatego mam nieodpartą nadzieję, że do tych dotychczasowych partnerów dołączą inni lokalni przedsiębiorcy krośnieńscy. Dla naszych rodzimych biznesmenów te 5-10 % zadeklarowanego upustu nie zrujnuje ich, a wielu seniorom sprawi ulgę w funkcjonowaniu jak np. konkretny rabat przy zakupie węgla – moje uznanie dla tego partnera Krośnieńskiej Karty!

Karta Seniora musi być korzystna i konkretna do potrzeb seniora, gdyż inaczej seniorzy o nią nie wystąpią. Seniorzy to szeroka grupa wiekowa jednemu ulży zniżka na deser i kawkę czy rabat na kąpielisko, ale wielu po prostu potrzebują udać się do lekarza czy rehabilitację. Dzisiaj osoby powyżej 70 roku życia mogą w wielu miastach jeździć komunikacją miejską za darmo a czemu nie rozszerzyć to na komunikację krajową i obniżyć wiek. Każdy senior zwłaszcza schorowany ma inne potrzeby, aby zaspokoić je w zakresie poprawy jakości życia, zdrowia i bezpieczeństwa socjalnego. Seniorzy to najczęściej osoby schorowane stąd oczekują partnerów związanych z rehabilitacją czy usługami medycznymi. Toteż szersza lista partnerów tej karty jest mile widziana przez pomysłodawców jak i samych zainteresowanych mieszkańców. Bo dzisiaj jak nigdy życie człowieka starzejącego się staje się trudniejsze coraz więcej w nim jest problemów, kłopotów które raczej wcześniej w ich życiu nie występowały. Gdyż starość to też radość, którą mogą dać nowi partnerzy z rejonu miasta jak i powiatu. Niech hasło „To nie jest kraj dla starych ludzi” pozostanie tylko tytułem literackim.


Inne z sekcji 

ULICZNI KUGLARZE

W dniach 22-23 sierpnia tego roku zielonogórski deptak opanowali uliczni kuglarze z zagranicy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji obwoźnego festiwalu Busker Tour gdzie mieszkańcy mogli podziwiać ciekawe pokazy artystów ulicznych, iluzjonistów oraz akrobatów z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny. Była to idealna impreza adresowana do wszystkich, którzy umieją się wspólnie bawić którzy akurat znajdowali się […]

Festiwal Różnorodności 2023 przeszedł do historii

Wiele gwiazd na wojewódzkim Festiwalu Różnorodności w dwóch blokach muzycznych: ukraińskim i romskim, to czekało na gorzowian w niedzielne późne popołudnie na Starym Rynku.