Aktualności

Pół tysiąca pacjentów w Ośrodku Radioterapii

Pół roku działalności, pół tysiąca pacjentów w gorzowskim Ośrodku Radioterapii.

Właśnie mija pół roku od czasu uruchomienia Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. W tym czasie ośrodek przyjął prawie 500 pacjentów, jednocześnie wprowadzając nowe procedury i świadczenia dla osób chorych na różne postaci nowotworów.

– Na uruchomienie ośrodka czekaliśmy długie lata. Nawet nie tyle zarząd szpitala, co sami pacjenci. Udało się nam utworzyć ośrodek, zdobyć pieniądze na jego funkcjonowanie, pozyskać kadrę medyczną, fizyków i cały sztab ludzi, którym powierzyliśmy życie i zdrowie naszych pacjentów. Dzięki temu chorzy nie muszą na leczenie jeździć do innych ośrodków takich jak Poznań, Szczecin. Bydgoszcz czy Warszawa. Wszystko mamy na miejscu ? mówi Jerzy Ostrouch prezes gorzowskiego szpitala.

Ośrodek Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. jest jednym z najmłodszych ośrodków w kraju. Jest też jednym z najlepiej wyposażonych miejsc tego typu. Są tam możliwości przygotowania indywidualnych planów leczenia w oparciu o PET, MRI,TK.

– Zaletą naszej linii terapeutycznej jest stosunkowo krótki czas wykonywania procedur medycznych, to znaczy, że u nas pacjent znacznie mniej czasu spędza w bunkrze niż w innych ośrodkach w kraju. Zakład Radioterapii w gorzowskim szpitalu to jedna z dwóch w Polsce placówek, które są wyposażone w narzędzie zwane superłukiem (HyperArc) przeznaczone do leczenia wieloośrodkowych zmian w mózgowiu. To co w innych ośrodkach wykonuje się do 1-1,5 godziny u nas trwa zaledwie kwadrans ? mówi dr n. med. Edyta Wolny-Rokicka, kierownik Ośrodka Radioterapii.

Ośrodek Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. współpracuje z Centrum Onkologii – Instytut im M. Skłodowskiej – Curie w Gliwicach.

Ośrodek Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w założeniach miał przyjmować kilkuset pacjentów rocznie. Już dziś wiadomo, że leczy się tu dużo więcej osób, dla których – w ściśle określonych wskazaniach – to jedyna forma leczenia onkologicznego .

– Dla nas nie ma znaczenia wiek pacjenta. W listopadzie i grudniu przebywała u nas pacjentka z okolic Drezdenka, która w tym roku skończy 100 lat. Pani Helena przebywała w naszym hostelu. Warto też wiedzieć, że radioterapię można stosować nie tylko w leczeniu chorób nowotworowych. Z powodzeniem sprawdza się też w leczeniu ostróg piętowych, tzw. łokci tenisisty, czy zespołach bolesnego barku.

Leczeniu w gorzowskim ośrodku sprzyja także atmosfera. Po utworzeniu zespołów klinicznych lekarzy, fizyków i techników oraz rozpoczęciu działalności klinicznej przyszedł czas na humanizację otoczenia dla onkologicznych pacjentów.

– Nawiązaliśmy współpracę z malarzami i fotografami, dzięki której w holu ośrodka można oglądać prace malarskie i fotografie. Teraz prezentujemy wystawę poplenerową studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Krzysztofa Rozpondka, którzy współpracowali z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim w ramach projektu ?Inni, tacy sami?. Wystawa ta jest dostępna do 10 lutego. To tylko część wykonanych obrazów. Film z realizacji projektu można oglądać na stronie www.dpskamienwielki.pl w zakładce multimedia ? dodaje kierownik Ośrodka Radioterapii dr n. med. Edyta Wolny-Rokicka.

 

Inne z sekcji 

ULICZNI KUGLARZE

W dniach 22-23 sierpnia tego roku zielonogórski deptak opanowali uliczni kuglarze z zagranicy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji obwoźnego festiwalu Busker Tour gdzie mieszkańcy mogli podziwiać ciekawe pokazy artystów ulicznych, iluzjonistów oraz akrobatów z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny. Była to idealna impreza adresowana do wszystkich, którzy umieją się wspólnie bawić którzy akurat znajdowali się […]

Festiwal Różnorodności 2023 przeszedł do historii

Wiele gwiazd na wojewódzkim Festiwalu Różnorodności w dwóch blokach muzycznych: ukraińskim i romskim, to czekało na gorzowian w niedzielne późne popołudnie na Starym Rynku.