Aktualności

Nanosrebro pomoże w walce z koronawirusem

40 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni ? wyprodukowanego przez naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża – otrzymał dziś (6 bm.) Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Płyn wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra ma właściwości odkażające i bakteriobójcze i będzie wykorzystany w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp.
– Przekazana ilość wystarczy nam na około 2 tygodni ? mówi Dorota Mądrawska, kierownik Działu Higieny Szpitalnej w lecznicy. – Tylko do dezynfekcji namiotów przy ul. Walczaka dziennie zużywamy około 5 litrów płynu.
Metodę wytwarzania płynu na bazie nanocząsteczek srebra naukowcy z Gorzowa opracowali już trzy lata temu. Teraz ją zmodyfikowali.- Metody naukowe wytwarzania takich płynów są znane od lat 60. ubiegłego wieku – mówi Krzysztof Jankowski z laboratorium nanotechnologii i nanobiologii AJP w Gorzowie Wlkp. – My zmodyfikowaliśmy tę najbardziej powszechną. Zamiast prądu stałego wykorzystaliśmy prąd zmienny. Zamiast wysokiego amperażu i niskiego napięcia ? niski amperaż i wysokie napięcie. To pozwoliło nam otrzymać odpowiednią dla naszych potrzeb charakterystykę napięciowo-prądową. Tym sposobem opracowaliśmy metodę na efektywne wytwarzanie płynu z właściwościami dezynfekującymi.
– Przekazując szpitalowi płyn zalecamy, aby był wykorzystywany do fumigacji (czyli zamgławiania) powierzchni przy użyciu areozolu – tłumaczy Joanna Jabłońska, doktorantka na Politechnice Poznańskiej. – Po jego użyciu należy odczekać około godziny, by pozwolić nanocząsteczkom dokładnie osiąść i działać. Dopóki nie zostaną one starte z powierzchni, z którą mają kontakt ? skutecznie ją chronią. Przeprowadzone badania potwierdzają trwałość takiego zabezpieczenia na ok. 3 dni.

Wytworzenie 40 litrów gotowego do użycia płynu zajmuje naukowcom ok. 10 godzin.

Na podstawie informacji rzeczniczki prasowej szpitala

foto: Agnieszka Wiśniewska

Inne z sekcji 

GMINA PRZYSZŁOŚCI

200 lat Pani Kaziu!

W Domu Seniora w Kostrzynie nad Odrą świętowano 102 urodziny pani Kazimiery Szwal.