Aktualności

?Plon, niesiemy plon? Bo już skończona w polu robota?

Mieszkańcy powiatu krośnieńskiego 25 sierpnia br. dziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w tym roku w Kamieniu.
Dożynki to słowiańskie święto plonów, poświęcone zbiorom rolnym. W wielu częściach kraju nosiły one różne nazwy, np. zwano je wieńcem, okrężnem, wyrzynkami czy też obrzynkami. Często łączono je z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej.
Uroczystości dożynkowe, tak w przeszłości jak i obecnie, są okazją do złożenia dziękczynienia za uzyskane zbiory. To oddanie hołdu, wykonywanej w pocie czoła pracy rolnika za pomocą chleba i wspaniałych wieńców oraz okazanie szacunku dla ciężkiej całorocznej pracy rolnika. Zgodnie z tradycją, część oficjalną wydarzenia poprzedziła msza święta polowa, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i jednocześnie proszono, aby ten nadchodzący rok także obfitował w urodzaj.
Po mszy świętej rozpoczęły się kwieciste przemowy gospodarzy dożynek Starosty i Burmistrza oraz wystąpienia okolicznościowe gości. Min. podkreślono jak ważna jest decentralizacja, tolerancja i otwartość na współpracę. Na tych właśnie filarach opiera się rozwój gminy i sołectw.
Niezwykle ważnym elementem było wystąpienie Starościny i Starosty dożynek, którymi byli: Marta Dominikowska z Łochowic młoda rolniczka gospodarująca z mężem na 30 h gospodarstwie zajmując się produkcją roślinną równocześnie aktywna społecznie min: prezes stowarzyszenia ?Łochowice na fali? i właścicielka fundacji ?Hula? oraz Roman Gielnik młody rolnik z Czetowic gospodarujący z żoną i rodzicami na 150 h ziemi ornej i 100 h pastwisk, na których wypasa bydło mięsne. Do tego produkcja roślinna. To Oni wraz z gospodarzami i dostojnymi gośćmi częstowali obecnych mieszkańców na uroczystościach dożynkowymi chlebami upieczonymi z tegorocznej mąki.
Wśród różnych atrakcji i rywalizacji sołectw nie mogło zabraknąć konkursu na najładniejszy wieniec wykonany z kłosów zbóż owoców warzyw i polnych kwiatów. W tegorocznych dożynkach zwyciężyły wieńce: w kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyła wieś Strumienno w kat. wieniec współczesny wieś Łochowice a w kat. kosz dożynkowy zwyciężył Bielów. Wszystkie wieńce były ludowymi dziełami sztuki i zasługują na uznanie. W integracyjnych konkursach sołectw zwyciężył Raduszec Stary. Błękitne niebo, niezwykle bogaty program artystyczny oraz mnóstwo stoisk z różnościami zwłaszcza z regionalnym jadłem i wyrobami miejscowych firm i stowarzyszeń, dmuchawce dla najmłodszych i domowe zoo to wszystko sprawiło, że tegoroczne święto przebiegało w fantastycznej atmosferze.
Było radośnie, kolorowo i swojsko, a to za sprawą występów miejscowych artystów i zespołów: Nadodrza, Na Wójtowej Roli, Drugi Peron, Krośnieńskich Dinozaurów, Adama Kurzyńskiego, Studia Tańca Calipso oraz niezastąpionej orkiestry dętej ZASTAL.
Dożynki były zorganizowane perfekcyjnie, za co wszystkim należą się ogromne podziękowania począwszy od władz powiatu i miasta wraz sołectwami a nade wszystko mieszkańcom zaangażowanym bez reszty w zorganizowanie tegorocznego święta plonów. Jak przystało na święto ludowe zabawa pod chmurką trwała do białego rana, której przygrywał zespół FEVER BAND. W trakcie imprezy nie brakowało rozmów wojewódzkich i lokalnych polityków z powiatowym suwerenem czy choćby rozmów mieszkańców o najważniejszych dla nich sprawach, aby ziemia w przyszłym roku dała lepsze plony w darze, bo w tym roku za sprawą suszy nie była łaskawa. Dodam tylko od strony statystycznej, że w powiecie krośnieńskim, którego władze starają się, aby powiat był ponad podziałami na 119 sołectw w imprezie brały udział te wsie, które zgłosiły wieńce do konkursu. Może w przyszłości należałoby stanowić się nad trafniejszym dla wszystkich miejscowości dogodnym terminem podziękowania rolnikom za trud, znój i pot, kiedy skoszą zboża i sprzątną ziarna by dla wszystkich nas wystarczyło chleba.

Inne z sekcji 

ULICZNI KUGLARZE

W dniach 22-23 sierpnia tego roku zielonogórski deptak opanowali uliczni kuglarze z zagranicy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji obwoźnego festiwalu Busker Tour gdzie mieszkańcy mogli podziwiać ciekawe pokazy artystów ulicznych, iluzjonistów oraz akrobatów z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny. Była to idealna impreza adresowana do wszystkich, którzy umieją się wspólnie bawić którzy akurat znajdowali się […]

Festiwal Różnorodności 2023 przeszedł do historii

Wiele gwiazd na wojewódzkim Festiwalu Różnorodności w dwóch blokach muzycznych: ukraińskim i romskim, to czekało na gorzowian w niedzielne późne popołudnie na Starym Rynku.