Aktualności

Chartów z Niepodległą

W minioną niedzielę, 25 listopada odbyły się w Chartowie koło Słońska obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości . Po mszy św. i odśpiewaniu hymnu Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński pomodlił się ze wszystkimi zebranymi przy obelisku i poświęcił tablicę, upamiętniającą setną rocznicę. Później mieszkańcy i żołnierze z 17 WBZ złożyli kwiaty pod tablicą. Oprócz Księdza Biskupa przemawiali również Krzysztof Skrzypnik – jeden z inicjatorów postawienia obelisku, sołtys Mariusz Skrzypnik, Alicja Musiał, Tadeusz Kramek i profesor Günther Büscher. Obok obelisku posadzono dąb „Dla Niepodległej”. Pomysłem mieszkańców było także to, aby pod obeliskiem zakopać kapsułę czasu, w której znalazły się: zdjęcia Chartowa, spisy mieszkańców, monety oraz inne rzeczy związane z tą miejscowością. Organizatorzy podkreślają, że to wszystko po to, by za kolejne 100 lat przyszli mieszkańcy poznali historię i zapoznali się z tym wszystkim, co było związane z Chartowem w roku jubileuszu. Po uroczystej części wszyscy zostali zaproszeni do świetlicy wiejskiej na słodki poczęstunek. Organizatorzy podziękowali wszystkim przybyłym za udział w tym tak ważnym dniu.

Tekst i Foto
Małgorzata Neubauer

Inne z sekcji 

Polak-Francuz – Europejczyk i krośnianin z wyboru

O uprawie winorośli na ziemi krośnieńskiej tej średniowiecznej i tej współczesnej laureat wie więcej niż nie jeden krośnianin czy regionalista. Mam zaszczyt przedstawić sylwetkę członka TMZK urodzonego w Paryżu, ale jak sam o sobie mówi jest Polakiem i Francuzem.

Tańczyli i wspierali

W sobotę, 19 listopada, w Restauracji „Radosna” ponad 30 seniorów bawiło się na wieczorku tanecznym, zorganizowanym przez właściciela Restauracji Cezarego Siwek oraz portal społecznościowy Wielki Gorzów.