Literatura

Gala ?Winiarki?

29 października br. w Bibliotece Wojewódzkiej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbyła się doroczna gala Zielonogórskiej Nagrody Literackiej ?Winiarka?.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Miłośników Zielonej Góry ?Winnica?, które od pięciu lat przyznaje swoje laury. Najważniejszym jest uhonorowanie osoby zasłużonej dla literatury i życia pisarskiego w Winnym Grodzie. Ale jest również interesująca nagroda specjalna ? przyznawana za zwycięstwo w konkursie literackim na utwór o Zielonej Górze. Nagrodą jest wydanie przez SMZG ?Winnica? ? rok później ? książki przygotowanej przez zwycięzcę. W ub. roku w tej kategorii wygrały utwory Anny Konstanty z Gubina, która podczas gali otrzymała z rąk prezesa Ryszarda Błażyńskiego pierwszy egzemplarz swojej książki (zbioru opowiadań) ?Cztery do kwadratu?. W tym roku konkurs na utwór zielonogórski wygrał Adam Żuczkowski z Wolsztyna (przygotował zestaw wierszy) i on za rok będzie się cieszył z wydanej przez ?Winnicę? książki, prawdopodobnie poetyckiej.
Natomiast główną nagrodę jury pod przewodnictwem R. Błażyńskiego przyznało Eugeniuszowi Kurzawie – ?poecie, publicyście, wieloletniemu prezesowi zielonogórskiego oddziału ZLP, animatorowi licznych poczynań kulturalnych, (?) w ostatnich latach oddanemu idei powołania w Zielonej Górze placówki archiwalno-badawczo-muzealnej poświęconej literaturze lubuskiej? ? jak mówił fragment uzasadnienia. I rzeczywiście, w swojej wypowiedzi laureat mówił właśnie o tym, że warto, aby miasto Zielona Góra przejęło mieszkanie po zmarłym poecie Januszu Koniuszu i urządziło tam ? we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim ? tego rodzaju instytucję.
W ramach imprezy promowano ponadto nowy tytuł na lokalnym rynku wydawniczym. Otóż oddział Związku Literatów Polskich wydał pierwszy numer nowego periodyku ?Pasje Literackie?, który był rekomendowany w czasie gali ?Winiarki?.
(red.)

Inne z sekcji 

Brawo OLA

17 maja ważny dzień w życiu i twórczości młodej gorzowianki , mieszkającej za granicą Aleksandry Szymaniak Oto, co napisała na swoim profilu FB: ” Nadszedł dzień premiery. Dzisiaj oficjalnie „Tom 2. Teija. Krótko i nieszczęśliwie” leci w świat. Moja trzecia solowa powieść, moje trzecie dziecko, z którego jestem niesamowicie dumna. Wiem, że włożyłam w nie […]

Słyszysz?

Słyszysz? Tam dzieci płaczą na progu ziemi obiecanej Jechały z nadzieją na życie Płotem się odgrodziłeś a one za płotem milkną powoli Sumienie odgrodzone Spać Ci pozwoli?