Bez kategorii

Rotarianie dla szpitala jednoimiennego w Gorzowie Wlkp.

Urządzenie do wspomagania oddychania i nawilżenia dróg oddechowych otrzymał Jednoimienny Szpital Zakaźny w Gorzowie Wlkp. od Gorzowskiego Klubu Rotariańskiego. To jedyny taki aparat w całym Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Aparat zdecydowanie poprawia tzw. wentylację pacjenta, zwiększa jego wydolność oddechową i natlenienie organizmu, łagodzi objawy i daje komfort. Miękkie elastyczne wypustki donosowe zostały opracowane z myślą o długotrwałym stosowaniu. Lekkie, elastyczne przewody pozwalają na swobodę ruchów podczas snu i w trakcie aktywności. Pacjenci mogą łatwiej jeść i pić, a także swobodnie rozmawiać i spać – poinformowała redakcję Agnieszka Wiśniewska – rzeczniczka prasowa WSW w Gorzowie Wlkp

– Urządzenie do nosowej wentylacji wysokoprzepływowej zapewnia wsparcie czynności oddechowej u pacjentów poprzez dostarczenie ogrzanego nawilżonego tlenu z prędkością przepływu do 60 l/min i zapobiega wysychaniu nabłonka dróg oddechowych – tłumaczy lek. med. Piotr Dębicki ? zarządzający Jednoimiennym Szpitalem Zakaźnym w Gorzowie Wlkp. – Prędkość przepływu tlenu ze standardowej instalacji ściennej w szpitalach to 15 l/min. To aparat stosowany w tzw. terapii przejściowej między zwykłą tlenoterapią i koniecznością użycia respiratora.

Zakup urządzenia był możliwy dzięki dochodowi uzyskanemu z dorocznego balu charytatywnego rotarian; wartość daru to ponad 30 tysięcy złotych. Krystyna Baj-Pawluk, Prezydent Gorzowskiego Klubu Rotariańskiego dodaje, że nawet jeśli urządzenie nie zostanie wykorzystane w czasie pandemii to będzie mogło przez lata służyć pacjentom oddziału chorób płuc. Bo ideą klubu jest czynienie świata lepszym.

Pierwotnie pieniądze z balu miały zostać przekazane na zakup huśtawki dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, podopiecznych gorzowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Na wieść o pandemii w porozumieniu z przewodniczącą zarządu PSONI w Gorzowie Wlkp. dochód z balu przeznaczono na zakup urządzenia medycznego dla gorzowskiego szpitala.

Inne z sekcji 

Pole serca a kwantowy umysł

W ostatnim moim artykule pt. „Moc jest w nas” podzieliłam się z czytelnikami naszej strony, jakie nurtują mnie pytania: Kim jestem? Co tu robię na Ziemi? Co sprawia, że co jakiś czas przenoszę się w inne miejsce?

Zmiany w życiu człowieka

Według myślenia Heraklita z Efezu, greckiego filozofa (żyjącego w latach 540-480 p. n. e.), „to jedyną stałą rzeczą w życiu człowieka jest zmiana, która wymaga otwartości na nieznane”.