Polsko-Niemiecka konferencja poświęcona integracji sektora gospodarki społecznej odbyła się 26 czerwca w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Mimo ogromnego upału i zakończenia w tym dniu roku szkolnego to frekwencja i poziom dyskusji był na wysokim poziomie należnym wadze zagadnienia. Głównym celem wydarzenia było połączenie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, wolontariatu, nauki oraz samorządów po obu stronach granicy, aby budować trwałą sieć współpracy. Inicjatywa ta jest elementem procesu tworzenia wspólnych przestrzeni wsparcia dla osób starszych tworzenie innowacyjnych i trwałych rozwiązań w obszarze zdrowia oraz integracji seniorów w naszym przygranicznym regionie. Głównym organizatorem konferencji oraz całego projektu AGEPOL jest Niemiecko-Polski Związek Zdrowia i Opieki Społecznej z siedzibą w Bad Saarow . Wydarzenie to jest realizowane w ramach szerszej inicjatywy „AlterPerimentale” w ścisłym partnerstwie dwunarodowym, gdzie kluczowe role dzielą między sobą podmioty z Niemiec i Polski. Celem projektu- konferencji jest poprawa życia osób starszych w naszym przygranicznym regionie. Wspólnie min z obecnymi na konferencji przedstawicielami samorządów, sektora zdrowia i opieki, nauki, gospodarki społecznej oraz społeczeństwa obywatelskiego, w sposób współkreowany zastanowić się jak rozwijać innowacje społeczno-techniczne, społeczno-ekologiczne oraz społeczno-komunikacyjne. Podczas trwania konferencji uczestnicy z Polski oraz Niemiec podczas paneli dyskusyjnych i dwóch sesji warsztatowych wypracowali kluczowe wnioski do realizacji tego projektu. Główne wnioski z tej konferencji skupiają się wokół wspólnego budowania transgranicznego regionu zdrowia i opieki społecznej. Spotkanie pokazało ogromne zaangażowanie podmiotów z obu stron granicy i ogrom potrzeb regionu. Wnioski jakie znalazły się w dyskusji to: współpraca między gospodarką społeczną samorządami nauką wolontariatem oraz społeczeństwem obywatelskim. To pilna potrzeba integracji systemów i usług społeczno-medycznych. Gdyż w procesie starzenia się społeczeństwa po obu stronach granicy struktura demograficzna wymaga natychmiastowego rozwoju nowoczesnych i skoordynowanych usług społecznych oraz medycznych. Starzenie się społeczeństwa to wspólne wyzwanie dla obu regionów. Zidentyfikowano bariery, uczestnicy zdefiniowali kluczowe różnice systemowe i prawne, które obecnie utrudniają płynną opiekę nad pacjentami i seniorami w rejonie przygranicznym -odmienne systemy opieki państwa nad osobami starszymi i schorowanymi. Wskazywano na fakt, że oddolnie podmioty medyczne i opieki społecznej chcą ze sobą współpracować. Mówiono o potrzebie wymiany doświadczeń „bez upiększeń” w wzajemnym dialogu i otwartości-tego nie da się załatwić aktami prawnymi z dnia na dzień. Warsztaty i dyskusja znacznie przekroczyły planowane ramy czasowe z powodu intensywnego nawiązywania bezpośrednich kontaktów i głębokiego zainteresowania partnerów z obu stron Odry. Wniosków i pomysłów starczy zapewne organizatorom projektu na 3-5 takich konferencji. Konferencja w Zielonej Górze potwierdziła potrzebę planowania kolejnych spotkań, aby systematycznie rozszerzać zasięg wypracowanych rozwiązań. Zaplanowano kolejne Konferencje Sieciujące w Witnicy oraz Görlitz. Wszystkie wnioski, zmapowane zasoby oraz zidentyfikowane problemy zostaną naukowo opracowane i udokumentowane we współpracy z Brandenburskim Uniwersytetem Technicznym Cottbus-Senftenberg. Dzięki min takim konferencjom nasz region ma szansę na dynamiczny rozwój Polsko-Niemieckiego Regionu Zdrowia za pomocą uwidocznienia istniejących ofert medycznych po obu stronach granicy nawiązania współpracy z organizacjami społeczno-medycznymi, rozwój innowacji w zakresie zdrowia i opieki. Wówczas razem będzie łatwiej i bezpieczniej w naszym Euroregionie.

