Aktualności

Lubuska Rada Seniorów Anno Domini 2024 roku

W województwie lubuskim jest coraz więcej osób w wieku senioralnym, żyjemy dłużej, zmienia się jakość życia. Zmiany w strukturze wieku ludności, które widoczne są w całej Polsce, wskazują na postępujące procesy starzenia się społeczeństwa. Sukcesywnie maleje liczba dzieci i młodzieży w populacji, rośnie liczba osób starszych. W województwie lubuskim przybywa seniorów. Osoby powyżej 65 roku życia stanowią już ok. 20% mieszkańców naszego regionu, a wkrótce będzie to aż 1/3 Lubuszan.

Lubuska Rada Seniorów jest organem konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, działającym na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej przy Marszałku Województwa Lubuskiego. Została powołana na podstawie prawa miejscowego. Do zakresu działania rady należy: nadanie kierunków regionalnej polityce senioralnej, proponowanie nowych rozwiązań i inicjowanie zmian na rzecz osób starszych, podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia aktywności w życiu publicznym i społecznym osób starszych oraz pomoc w zwiększeniu dostępu do informacji, przeciwdziałając tym samym dyskryminacji i marginalizacji, opiniowanie projektów rządowych i wojewódzkich programów działań uwzględniających problematykę osób starszych, dążenie do umocnienia międzypokoleniowych więzi, upowszechnianie wiedzy o potrzebach i prawach osób starszych, promowanie zdrowego starzenia się, współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami z terenu województwa lubuskiego i kraju.

W tym roku posiedzenie Lubuskiej Rady Seniorów odbyło się 14 stycznia w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Na posiedzeniu członkowie rady podsumowali swoje dotychczasowe działania w roku 2024 do których należy zaliczyć posiedzenia rady   na których min były zaopiniowaniem uchwał – z dnia 14 sierpnia oraz 22 października – uchwały nr 14/328/24 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie przyjęcia do konsultacji zmian do ,,Programu współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku” oraz uchwały nr 26/583/24 Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 17 października 2024 r. w sprawie przyjęcia do konsultacji zmian do ,,Programu współpracy Województwa Lubuskiego z organizacjami pozarządowymi w 2025 roku”. Rozesłany został apel Lubuskiej Rady Seniorów w sprawie upowszechnienia wśród społeczności lokalnej możliwości korzystania z usług opiekuńczych w formie usług. Apel rozesłano do urzędów gmin naszego województwa. Rada wystosowała również petycję do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zmiany przepisów ustawy z dnia 16 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. ulgi za Internet dla seniorów. W imieniu Przewodniczącej Rady zostało rozesłane do wszystkich parlamentarzystów lubuskich pismo z prośbą o weryfikację stopnia waloryzacji rent i emerytur na rok 2025. Członkowie Rady zostali powołani do Kapituły konkursu pn. Lider wsparcia seniora i na podstawie zgłoszeń wyłonili nagrodzonych. Ponadto podczas posiedzeń omawiano takie sprawy jak: dalsze tworzenie powiatowych i gminnych rad seniorów, rozpowszechnianie wśród społeczności lokalnej usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich.

Podczas podsumowania roku 2024 członkowie Lubuskiej Rady Seniorów rozpoczęli pracę nad planem działania na rok 2025. Min członkowie rady zaproponowali spotkania z przedstawicielami PFRON-u, NFZ-u. Ponadto przygotowane zostało pismo do Parlamentarzystów, dotyczące dostępności aptek podczas dni świątecznych i wolnych oraz w porze nocnej w mniejszych miejscowościach województwa lubuskiego. Na prośbę ZUS przekazano informację o obowiązujących od 1 stycznia 2025 przepisach, dotyczących renty wdowiej. Na posiedzeniu członkowie Lubuskiej Rady Seniorów z rąk dyrektorki ROPS p. Agnieszki Krzaczkowskiej otrzymali dyplomu honorowe. Co jest zobowiązaniem dla członków rady do dalszego aktywnego działania na rzecz osób starszych naszego województwa.

 

Inne z sekcji 

80-lecie polskiego Gorzowa

W dniu 30 stycznia 1945 roku Landsberg an der Warthe wcale nie był miastem opuszczonym przez Niemców, ani też nie był to dzień polskiego osadnictwa.

Zielonogórzanie uczcili jedną z najtragiczniejszych dat w dziejach miasta

W Zielonej Górze 29 stycznia br. odbył się marsz pamięci w 80. rocznicę Marszu Śmierci żydowskich więźniarek z obozu pracy.