Aktualności

Co dalej z Jeziorem Radachowskim?

Słońsk to gmina położona na pograniczu polsko-niemieckim leżąca przy Parku Narodowym ?Ujście Warty?.

Przez 4 kadencje wójt Janusz Krzyśków podkreśla, iż Słońsk to gmina turystyczna. Jaka to gmina turystyczna, jak władze gminy od wielu lat nie mogą się dogadać z Lasami Państwowymi co do jeziora Radachowskiego? Wielu mieszkańców pamięta lata świetności jeziora, kiedy to zarządzał nim mieszkaniec Longin Bartek. Wtedy to pomosty były w dobrym stanie, na plaży funkcjonował bar, a wielu mieszkańców poprzyjeżdżało tam odpoczywać nawet na kilka dni. Zapiski historyczne mówią także o tym, że przed i w trakcie wojny swój wolny czas nad jeziorem spędzali żołnierze Luftwaffe, a na środku jeziora była restauracja na wodzie, obok plaży budynki mieszkalne i gospodarcze. Obecnie jezioro to tylko obraz nędzy i rozpaczy.

Inne z sekcji 

Kryzys demograficzny dotyka po obu stronach Odry i Nysy.

W czwartek, 11 czerwca 2026 r., w Guben odbyła się konferencja ws przyszłości transgranicznego regionu: Lubuskiego i Brandenburgii.

WIO KONIKU A JAK SIĘ POSTARASZ …

Czy Chłopiec z Konikiem powróci z emigracji do swej małej ojczyzny – Krosna Odrzańskiego?