Sport

Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych

Gorzów Wielkopolski szczyci się wieloma drużynami. Od Stali Gorzów po Stilon Gorzów. Ale o tych drużynach każdy wie już dużo, kiedy powstały i jakie mają osiągnięcia. Chciałbym opowiedzieć wam o innej organizacji sportowej, jakiej jest START, a dokładnie GZSN START GORZÓW. Organizacja zrzeszająca sportowców z niepełnosprawnościami. Założona została 13 grudnia 1975 roku przez mgr Ryszarda Sawickiego i Elżbietę Ładonowską. Na początku jednak nie miała swojej teraźniejszej nazwy, a Międzyspółdzielniane Ognisko Sportu, Rehabilitacji, Turystyki i Wypoczynku ZSSP ?START?. Do rejestracji organizacji doszło jednak po dwóch tygodniach po założeniu, dokładnie 12 stycznia 1976 roku. Wtedy też do nowo powstałego Stowarzyszenia wprowadzono już wcześniej istniejące związku, statutowo zaangażowane w pomoc osobą z Niepełnosprawnościami, m.in. Spółdzielnia Inwalidów ?WARTA?, ?SIZEL? i ?ODNOWA? umiejscowione w Gorzowie Wielkopolskim, jak i Spółdzielnie ?Ziemia Strzelecka? ze Strzelec Krajeńskich i ?PRESPO? ze Słubic.
GZSN START GORZÓW ustalił ostatecznie swoją nazwę dopiero w 1999 roku. Wtedy też rozrosły się dyscypliny sportowe, takie jak: Lekka Atletyka, Łucznictwo, Ciężary, Tenis stołowy, Szachy, Strzelectwo sportowe, Rugby na wózkach oraz Sekcja Turystyczna. ?Start? Gorzów w okresie 2008-2012 stał się najsilniejszym klubem sportu osób niepełnosprawnych w Polsce. W naszym mieście wiodą prym takie dyscypliny jak Lekka Atletyka i Łucznictwo. Na poparcie tych słów można, a raczej trzeba podać fakt, że na Paraolimpiadzie w 2012 roku w Londynie, Gorzowscy Paraolimpijczycy zdobyli 20% medali (7 medali, w tym trzy złote, jeden srebrny i trzy brązowe) z ogólnego stanu 36 medali zdobytych na Paraolimpiadzie w Londynie. Do najwybitniejszych zawodników ostatniej dekady należą lekkoatleci: Tomasz Blatkiewicz, Mirosław Pych, Mateusz Michalski, Maciej Lepiato, Łukasz Wietecki, Łukasz Mamczarz, Katarzyna Piekart, Daniel Woźniak, Leszek Ćmikiewicz, ciężarowiec: Ryszard Rogala oraz łucznicy: Alicja Bukańska, Małgorzata Korzeniowska, Milena Olszewska, Ryszard Bukański i Marek Kantczak.
Moim zdaniem na uznanie też zasługują sportowcy z sekcji Strzelectwa Sportowego. Jest to mocna drużyna, o wielu osiągnięciach sportowych i również młodych zawodnikach, którzy z racji na swój wiek mogą osiągnąć bardzo, ale to bardzo dużo.
Michał Klimek ? Strefa Młodych

Inne z sekcji 

Polecam jazdę rowerem

czyli krótko i na temat z Lechem Piaseckim- mistrzem kolarskim, rozmawia Ryszard Waldun  1.Ryszard Waldun Często spotykam się z opinią, że najlepsza pora, na jazdę rowerem jest  wiosna i lato, Co pan o tym sądzi? Lech Piasecki – na jazdę rowerem nie ma złej pogody i pory roku, każda pora roku jest odpowiednia. Oczywiście należy […]

Inauguracja sezonu żeglarskiego

Członkowie Klubu Żeglarskiego” Delfin” zainaugorowali sezon żeglarski Napierw cześć  oficjalna pod przewodnictwem komandora Tomasza Chichłowskiego, a później wspólna biesiada przy dźwiękach szant. Hubert Donke członek zarządu Klubu, podkreśla,że klub liczy 60 członków, a okres  pandemii, przeszkodził w realizacji wielu planów,ale ma nadzieję że w  najbliższym czasie, nadrobią wszelkie  zamierzenia i plany. Kapitan Marek Łuczak, dodaje,że […]