Aktualności

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy?2019. 16. Wystawa krajowa.

Każdy, kto myśli, że bibliotekarze to ludzie, którym do szczęścia wystarczają tylko książki, powinien choć raz obejrzeć wystawę pokazującą ludzi książki od całkiem innej strony.
Pomysł wystaw zrodził się w 2004 roku w głowie ówczesnego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach, Jana Wiktora Tyry i został zrealizowany przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Bieniowie.
Pierwsze wystawy były skromne, bowiem ograniczały się li tylko do pasji pracowników obu bibliotek. Stopniowo pojawiali się inni uczestnicy wystaw, najpierw z najbliższej okolicy, później z całego kraju. Rangę wystawy podniosło pokazanie jej w Bibliotece Narodowej z okazji 90-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i objęcie Przeglądu Pasji Twórczych Bibliotekarzy przez stowarzyszenie.
Doroczna wystawa ma charakter wędrujący, wernisaż odbywa się na przemiennie raz w MBP w Żarach, raz w GBP w Bieniowie. Później wystawę można obejrzeć w bibliotekach, które zgłoszą takie zapotrzebowanie do organizatorów.
W tym roku wystawa gościła po raz pierwszy w bibliotece w Wymiarkach. W sali Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki mieszkańcy gminy Wymiarki i zaproszeni goście mogli obejrzeć efekty pozazawodowej aktywności bibliotekarzy.

Jan Wiktor Tyra w swoim wystąpieniu podsumował piętnaście edycji wystaw. Wzięło w nich udział 260 uczestników, a zwiedzający mogli obejrzeć ponad 2000 eksponatów. Najczęściej było wystawiane rękodzieło, malarstwo i grafika, poezja i proza, fotografia. Rzadziej kolekcjonerstwo, publikacje naukowe i publicystyka oraz edytorstwo. A wystawy gościły wielokrotnie w krajowych bibliotekach różnego szczebla, między innymi w Żaganiu, Świebodzinie, Szprotawie, Sulechowie, Zielonej Górze, Warszawie, Szczytnie czy Bystrzycy Kłodzkiej.

Doroczną wystawę można wypożyczyć za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach.

Inne z sekcji 

ULICZNI KUGLARZE

W dniach 22-23 sierpnia tego roku zielonogórski deptak opanowali uliczni kuglarze z zagranicy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji obwoźnego festiwalu Busker Tour gdzie mieszkańcy mogli podziwiać ciekawe pokazy artystów ulicznych, iluzjonistów oraz akrobatów z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny. Była to idealna impreza adresowana do wszystkich, którzy umieją się wspólnie bawić którzy akurat znajdowali się […]

Festiwal Różnorodności 2023 przeszedł do historii

Wiele gwiazd na wojewódzkim Festiwalu Różnorodności w dwóch blokach muzycznych: ukraińskim i romskim, to czekało na gorzowian w niedzielne późne popołudnie na Starym Rynku.