Folklor

Jubileusz ?Żurawianek?

W sobotę, 21 kwietnia, zespół śpiewaczy ?Żurawianki? z Żarek Wielkich obchodził jubileusz 15-lecia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji zespołu, odprawioną w miejscowym kościele parafialnym. Po mszy wszyscy przeszli do sali Wiejskiego Domu Kultury.

Przed zebranymi zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Wielkich. Po podziękowaniach i życzeniach przyszedł czas na prezentacje artystyczne jubilatek i zaproszonych gości. Obok ?Żurawianek? wystąpiły ?Tupliczanki? z Tuplic i ?Dębinianki? z Dębinki. Panie z miejscowego Caritasu przygotowały i wykonały żartobliwą piosenkę, prezentującą członkinie i akompaniatora zespołu.

Zespół ?Żurawianki? powstał w 2003 roku i przez osiem lat szlifował swoje umiejętności pod kierownictwem Grażyny Mazurek, później stery kierowania zespołem przejęła Krystyna Antoniak, a obecnie zespołem kieruje Bogdan Adamkiewicz.

Zespół od początku swojego istnienia starał się wykonywać piosenki swojego autorstwa. Były to najczęściej własne teksty do znanych melodii. Ostatnio zespół włącza do swojego repertuaru także piosenki łużyckie.

Z różnego rodzaju przeglądów i festiwali zespół rzadko wracał bez nagrody czy wyróżnienia, co jest nie tylko motywacją do dalszej pracy, ale także stanowi świadectwo poziomu artystycznego zespołu.

Inne z sekcji 

XII Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy

Konkursy świąteczne mają długą tradycję w gminie wiejskiej Żary

Podwójny jubileusz

Wiejskie organizacje kobiece mają już 155-letnią tradycję.