Folklor

Jubileusz ?Żurawianek?

W sobotę, 21 kwietnia, zespół śpiewaczy ?Żurawianki? z Żarek Wielkich obchodził jubileusz 15-lecia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji zespołu, odprawioną w miejscowym kościele parafialnym. Po mszy wszyscy przeszli do sali Wiejskiego Domu Kultury.

Przed zebranymi zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarkach Wielkich. Po podziękowaniach i życzeniach przyszedł czas na prezentacje artystyczne jubilatek i zaproszonych gości. Obok ?Żurawianek? wystąpiły ?Tupliczanki? z Tuplic i ?Dębinianki? z Dębinki. Panie z miejscowego Caritasu przygotowały i wykonały żartobliwą piosenkę, prezentującą członkinie i akompaniatora zespołu.

Zespół ?Żurawianki? powstał w 2003 roku i przez osiem lat szlifował swoje umiejętności pod kierownictwem Grażyny Mazurek, później stery kierowania zespołem przejęła Krystyna Antoniak, a obecnie zespołem kieruje Bogdan Adamkiewicz.

Zespół od początku swojego istnienia starał się wykonywać piosenki swojego autorstwa. Były to najczęściej własne teksty do znanych melodii. Ostatnio zespół włącza do swojego repertuaru także piosenki łużyckie.

Z różnego rodzaju przeglądów i festiwali zespół rzadko wracał bez nagrody czy wyróżnienia, co jest nie tylko motywacją do dalszej pracy, ale także stanowi świadectwo poziomu artystycznego zespołu.

Inne z sekcji 

Uroczystość w Regionalnym Centrum Animacji Kultury

Donat Linkowski, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia, przekazał zielonogórskiemu RCAK wyjątkową kolekcję nagrań. Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Kostrzyn nad Odrą

Na cygańską nutę Zespół  Romani Dance prowadzony przez Annę Dębicką wystąpił gościnnie w Domu Pomocy Społecznej „Dom Seniora ” w Kostrzynie nad Odrą, w ramach obchodów Tygodnia z Tańcem. W czści artystycznej zaprezentowałuy się Jadwiga Puchała, Urszula Pomorska i Hanna Pomorska z programem na nutę cygańską  Jadwiga Puchała zaśpiewała cygańskie utwory tradycyjne oraz piosenki własnej […]