
W tym tygodniu żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej realizowali swoje zadania szkoleniowe. W Porcie Wojennym 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, odbył się trening załadunku kołowych transporterów opancerzonych Rosomak na pokład ORP Toruń. W ramach ćwiczenia zostały zaplanowane wspólne ćwiczenia Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych. W tym transport wojsk i techniki drogą morską, współpracując z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża. Na pokład okrętu transportowo-minowego ORP Toruń z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych załadowano kilkanaście różnego typu pojazdów wojskowych oraz zaokrętowano kilkudziesięciu żołnierzy 17 BZ. Okręt po odcumowaniu od nabrzeża portu w Świnoujściu obrał kurs na Zatokę Pomorską.
Głównym celem trzydniowych ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie możliwości i wariantów załadunku techniki wojskowej na okręt oraz doskonalone procedur związanych z zachowaniem bezpieczeństwa operacji transportowych. O ile dla marynarzy jest to rutynowe zadanie, o tyle dla żołnierzy Wojsk Lądowych jest to często nowe doświadczenie. Po zaparkowaniu pojazdów załoga okrętu miała za zadanie zabezpieczyć sprzęt odpowiednio do morskiej podróży, a podczas krótkiego rejsu zaokrętowani żołnierze musieli zapoznać się z okrętem, poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie oraz przejść podstawowe szkolenie z zakresu ratownictwa morskiego. Na pokład okrętu wprowadzono sprzęt bojowy tj. KTO Rosomak, KMO Rak oraz WEM. ORP Toruń jest jednym z pięciu okrętów projektu 767 wchodzącym w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych, zbudowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczony jest do załadunku, transportu morskiego a także wyładowania pływającej i niepływającej techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Załadunek i rozładunek sprzętu i ludzi może odbywać się nie tylko w porcie, ale także na nieprzygotowanym brzegu, bez konieczności budowy systemu logistycznego i nabrzeży portowych. Okręt może zabrać na pokład sprzęt kołowy i gąsienicowy o łącznym tonażu ponad 400 ton.
Podczas tych ćwiczeń załoga okrętu oraz żołnierze 2pzmot doskonalili swoje umiejętności i procedury związane z działalnością bojową pojedynczego okrętu na morzu, połączone z załadunkiem i wyładunkiem oraz transportem techniki wojskowej żołnierzy desantu. To idealna okazja do poszerzania współpracy pomiędzy siłami wchodzącymi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz żołnierzami z 17 Brygady Zmechanizowanej. Równocześnie to demonstracja możliwości odpowiedzi Wojska Polskiego na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. A jednocześnie dobry przykład interoperacyjności Polskiej Marynarki Wojennej z Wojskami Lądowymi.
Zdjęcia kpt. Anna Dominiak