Aktualności

We Wrocławiu o Witnicy


We Wrocławiu odbyło się Forum G2, w czasie którego rozmawiano o wykorzystaniu wodoru jako paliwa przyszłości.
Gościem Forum był Gregor von Kampen Banisch – członek rady programowej Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.
Jak się dowiedziałem, podczas Forum była mowa o Witnicy, która wg. specjalistów posiada niemal najwięcej złóż do budowy hubów wodorowych w Europie.
Zdaniem Sławomira Giżyckiego – przedsiębiorcy z Gorzowa Wielkopolskiego „Korzystne warunki geologiczne i liczne złoża umożliwiające budowę hubów wodorowych przy wykorzystaniu czystej energii pochodzącej np. z farm fotowoltaicznych to przyszłość”.
Przyszłość w tej dziedzinie widzi także Lubomir Fajfer zastępca Burmistrza Witnicy, który powiedział mi, że niestabilność w zakresie dostaw i cen energii elektrycznej spowodowała, że w ostatnim czasie zauważalny jest istotny wzrost zainteresowania inwestycjami koogeneracyjnymi fotowoltaiki i wodoru w gminie Witnica i okolicach, Lubomir Fajfer dodaje, że odnotowuje coraz więcej kontaktów z zewnętrznymi przedsiębiorcami chcącymi realizować programy w kooperacji z samorządem, w interesie zabezpieczenia energii lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom miasta i gminy oraz produkcji czystego paliwa. Przy okazji istnieje możliwość poprawy wskaźników w programie „Czyste powietrze”. Burmistrz Witnicy Dariusz Jaworski szczególnie podkreśla, że chodzi o bezpieczną, ekologiczną produkcję tzw. zielonego wodoru.

Inne z sekcji 

WIO KONIKU A JAK SIĘ POSTARASZ …

Czy Chłopiec z Konikiem powróci z emigracji do swej małej ojczyzny- Krosna Odrzańskiego. Takie pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców nadodrzańskiego miasta od wielu lat a osobliwe reminiscencje związane z figurą „Chłopiec z źrebakiem” innym razem zwaną „Chłopiec z Konikiem” znowu odżyły. Chciałbym zabrać głos, jako lubuszanin, który od lat tak jak wielu mieszkańców ma jednoznaczne […]

Zakończenie II Wojny Światowej przyniosło ogromne zmiany polityczne i społeczne.

Zakończenie II wojny światowej nastąpiło w 1945 roku i oznaczało kres największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku agresją Niemiec na Polskę, pochłonęła dziesiątki milionów ofiar i doprowadziła do ogromnych zniszczeń w Europie, Azji i Afryce. W Europie działania wojenne zakończyły się 8 maja 1945 roku, kiedy III […]