Aktualności

We Wrocławiu o Witnicy


We Wrocławiu odbyło się Forum G2, w czasie którego rozmawiano o wykorzystaniu wodoru jako paliwa przyszłości.
Gościem Forum był Gregor von Kampen Banisch – członek rady programowej Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.
Jak się dowiedziałem, podczas Forum była mowa o Witnicy, która wg. specjalistów posiada niemal najwięcej złóż do budowy hubów wodorowych w Europie.
Zdaniem Sławomira Giżyckiego – przedsiębiorcy z Gorzowa Wielkopolskiego „Korzystne warunki geologiczne i liczne złoża umożliwiające budowę hubów wodorowych przy wykorzystaniu czystej energii pochodzącej np. z farm fotowoltaicznych to przyszłość”.
Przyszłość w tej dziedzinie widzi także Lubomir Fajfer zastępca Burmistrza Witnicy, który powiedział mi, że niestabilność w zakresie dostaw i cen energii elektrycznej spowodowała, że w ostatnim czasie zauważalny jest istotny wzrost zainteresowania inwestycjami koogeneracyjnymi fotowoltaiki i wodoru w gminie Witnica i okolicach, Lubomir Fajfer dodaje, że odnotowuje coraz więcej kontaktów z zewnętrznymi przedsiębiorcami chcącymi realizować programy w kooperacji z samorządem, w interesie zabezpieczenia energii lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom miasta i gminy oraz produkcji czystego paliwa. Przy okazji istnieje możliwość poprawy wskaźników w programie „Czyste powietrze”. Burmistrz Witnicy Dariusz Jaworski szczególnie podkreśla, że chodzi o bezpieczną, ekologiczną produkcję tzw. zielonego wodoru.

Inne z sekcji 

Polak-Francuz – Europejczyk i krośnianin z wyboru

O uprawie winorośli na ziemi krośnieńskiej tej średniowiecznej i tej współczesnej laureat wie więcej niż nie jeden krośnianin czy regionalista. Mam zaszczyt przedstawić sylwetkę członka TMZK urodzonego w Paryżu, ale jak sam o sobie mówi jest Polakiem i Francuzem.

Tańczyli i wspierali

W sobotę, 19 listopada, w Restauracji „Radosna” ponad 30 seniorów bawiło się na wieczorku tanecznym, zorganizowanym przez właściciela Restauracji Cezarego Siwek oraz portal społecznościowy Wielki Gorzów.