Aktualności

Polak-Francuz – Europejczyk i krośnianin z wyboru

O uprawie winorośli na ziemi krośnieńskiej tej średniowiecznej i tej współczesnej laureat wie więcej niż nie jeden krośnianin czy regionalista. Mam zaszczyt przedstawić sylwetkę członka TMZK urodzonego w Paryżu, ale jak sam o sobie mówi jest Polakiem i Francuzem. Europejczyk i krośnianin z wyboru pan GUILLAUME DUBOIS. Nasz jubilat urodził się poza Polską, ale dzięki ukochanemu dziadkowi wpojono mu miłość do ojczyzny swych przodków. Po przybyciu do ojczyzny swych przodków i zamieszkaniu w naszej małej ojczyźnie, gdzie w życiu zawodowym zaczął pasjonować się m.in. gastronomią a zwłaszcza winem. Po odbyciu stosownych szkoleń w Alzacji i Szampanii z zakresu uprawy winorośli w 2005 roku rozpoczął pierwsze nasadzenia. Towarzyszyły temu zainteresowania historią uprawy winorośli w regionie krośnieńskim – dowiaduje się o tradycji produkcji win w Polsce i w naszych okolicach od ponad 1000 lat. Dowiaduje się, że rozkwit uprawy winorośli pogorszyły zniszczenia wojenne w kolejnych stuleciach. W nowym zaś ustroju słusznie minionym dochodziło do upraw winorośli tylko amatorsko. Na zmianę w naszym regionie czekaliśmy bardzo długo aż pojawił się On Francuz pochodzenia polskiego postanawia reaktywować uprawę winorośli i kontynuować tradycje poprzednich mieszkańców tych nadodrzańskich okolic. Niczym Henryk Brodaty Dubois przyczynia się do ponownego rozwoju winiarstwa w naszym regionie. Po długich poszukiwaniach w lubuskim odpowiedniego miejsca do założenia winnicy wybór pada w 2009 roku na miejsce doskonałe- położone ponad królową rzek majestatyczną i dziką Odrą do tego na obszarze chronionym Natura 2000 w miejscowości Gostchorze.
Miejsce to ogrzewane ciepłymi prądami powietrza znad odrzańskich łąk tworzy wyjątkowy mikroklimat. Pozwala to na 15 hektarach uprawiać pięciu szczepów. A uprawa tu winorośli nie jest łatwa nawet dla takiego wytrawnego mistrza jakim jest nasz kolega. Przez cały rok sadzenie-cięcie-wiązanie -przycinanie a do tego walka z suszą czy przymrozkami chwastami ptakami i dzikimi zwierzętami. Ale na koniec tej pracy efektem jest piękny zbiór winorośli do tego zbierany ręcznie. Winorośli, które pozwalają na produkcję najwyśmienitszych win według szczególnej receptury. I tu powinienem przejść do wymiany długiej listy sukcesów jubilata chociaż zdaję sobie sprawę, że są one powszechnie znane. Ukoronowaniem tego są wyrazy uznania winiarzy z całej Polski oraz przyznane nagrody i medale łącznie we wszystkich barwach. Do najbardziej utytułowanego wyrobu należy wino musujące GostArt. Wystarczy tu wspomnieć choćby o nagrodach z dwóch ostatnich winobrań, gdzie winnica zdobyła 5 medali i puchar. W lubuskim jest już dzisiaj kilkanaście winnic produkujących wina robione metodą tradycyjną. Największe zagłębie ich produkcji znajduje się w okolicach Krosna Odrzańskiego skazanego na tego typu gospodarkę-produkcję win. W naszym regionie to pięć winnic specjalizujących się w winach musujących. Winnica Aris, Winnica Od Nowa, Winnica Gostchorze, Winnica Margaret oraz Winnica Marcinowice. Nasza Krośnieńska piątka pod jego przywództwem za każdym razem zdobywa worek medali co jest dobitną promocją naszego regionu i miasta przez nasze rodzinne winnice wytwarzające jakościowe wina. To dzięki naszemu koledze z TMZK co podkreślają pozostali winiarze Krośnieńskiej 5 powstają kolejne projekty i musujące debiuty. Opłacało się podjąć to ryzyko i wyzwanie, którego mentorem był i jest Dubois którego winnica stanowi wciąż punk odniesienia a on sam nie spoczywa na laurach. Zachęca innych do sadzenia winorośli szlachetnych jako najbardziej doświadczony dzieli się wiedzą oraz urządzeniami i badaniami laboratoryjnymi co wśród rodzimych biznesmenów nie jest powszechne. A my nie musimy wyjeżdżać do Francji by poczuć się jak w Szampanii. W uznaniu zasługi w promowaniu regionu i miasta doceniając trud pracy w odtworzeniu dawnych tradycji winiarskich za stworzenie krośnieńskiego zagłębia winiarskiego. Zarząd TMZK wyróżnił Guillaume Duboisa tytułem i medalem KROSNIANINA ROKU 2021.
Gospodarz zaprasza państwa do odkrywania smaków jego szlachetnego wina nie tylko podczas winobrania, ale powszechnie tak dla przyjemności. Winnica ta i inne stoją otworem dla turystów na szlaku agroturystycznym w regionie krośnieńskim.


 

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]