Aktualności

Dzieci czekały i się doczekały

W mieście ruszyła świetlica socjoterapeutyczna

Doskonale wyposażone sale do terapii, aneksy kuchenne, sala konferencyjna, część sanitarna i administracyjna ? to wszystko mieści się w supernowoczesnej świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, którą oficjalnie otworzył dziś burmistrz Mariusz Olejniczak.
Mieści się ona w budynku na os. Świerkowym. Na 380 mkw urządzono wiele przestronnych sal, gdzie dzieci znajdują wsparcie terapeutów i opiekunów. ? Dotychczas tego typu świetlice znajdowały się w szkołach, gdzie nie było możliwości stworzenia im takich warunków jakbyśmy chcieli ? mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. ? Bardzo mi zależało na tym, żeby uczniowie, którzy potrzebują różnego rodzaju terapii mogli korzystać z pomocy specjalistów w przyjaznych wnętrzach ? dodaje burmistrz.

Dużym atutem świetlicy jest jej powierzchnia. Stwarza możliwość organizowania różnorodnych zajęć dla kilku grup wiekowych.
? Bardzo się cieszę, że takie miejsce w naszej gminie powstało, bo jest bardzo potrzebne ? podkreśla kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej Monika Cichecki.
Świetlica działa w strukturach OPS. 10 maja ruszyły pierwsze zajęcia, ale rekrutacja nadal trwa. Zarówno dzieci jak i kadry. ? Na razie mamy 14 podopiecznych i dwóch pedagogów, którzy z nimi pracują ? mówi M. Cichecki.
Docelowo tą formą opieki i pomocy ma zostać objętych 45 uczniów.

Jak tłumaczy Sabina Matkowska, kierowniczka Biura Spraw Społecznych w słubickim Urzędzie Miejskim, która koordynuje pracę świetlicy i pracuje w niej jako psycholog, w placówce tej prowadzone będą różnorodne zajęcia wychowawcze, terapeutyczne i artystyczne, wspomagające rodziców w rozwiązywaniu indywidualnych problemów ich dzieci.
? Prowadzone są już m.in. zajęcia z arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę, w przyszłym tygodniu ruszą zajęcia w ramach koła szachowego, bo naszym celem jest też kształtowanie pasji i zainteresowań ? podkreśla S. Matkowska. Cieszy się, że gmina zapewniła dzieciom luksusowe warunki. Wszystkie pomieszczenia zostały świetnie wyposażone, są klimatyzowane, mają ładny wystrój i wysoki standard wykończenia.
? Nie mam wątpliwości, że ta świetlica jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce ? mówi burmistrz.
Gmina na jej stworzenie przeznaczyła 900 tys. zł z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. ? Dziękuję, że poparliście stworzenia tej świetlicy ? mówił burmistrz do radnych obecnych na otwarciu placówki. Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Cholewczyński wspólnie z burmistrzem i kierowniczką OPS Monika Cichecki przecięli symboliczną wstęgę.
W uroczystym otwarciu świetlicy wziął też udział m.in. przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Wacław Buka.
Wykonawcą świetlicy była firma Eurokop Invest, która wygrała przetarg i zrealizowała tę inwestycję ?pod klucz?.

Inne z sekcji 

Liberum veto, czyli ostatnie posiedzenie Lubuskiego Sejmiku Seniorów.

22 maja 2023 roku w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego – VII sesja drugiej kadencji na mocy ustawy z 9 marca 2023 roku była ostatnim uroczystym spotkaniem przedstawicieli lubuskich organizacji senioralnych.

Wyrusz z Nami na pieszą wycieczkę

Z Hanną Żytkowską prezeską Klubu Turystyki Pieszej ” Nasza Chata” rozmawia Ryszard Waldun