Aktualności

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy!

Patrycję z Ośna Lubuskiego poznałem dokładnie rok temu dzięki jej ojczymowi Sergiejowi, który opowiedział mi jej historię.
Odwiedziny w domu przy ul. Chrobrego.
Patrycja od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim, powód to dziecięce porażenie mózgowe, Może porusza się to do grudnia ubiegłego roku było za dużym określeniem. Wyglądało to tak, że jej mama Zofia wynosiła po stromych schodach kamienicy wózek, a następnie córkę i tak dzięki mamie Patrycja mogła iść z nią na spacer lub posiedzieć przez domem, w którym mieszka wraz ze swoją rodziną.
Burza mózgów i się udało.
W pierwszej chwili pomyślałem, ?Boże przecież kobieta sama nie zawalczy o swoje życie, a przydałaby się jej winda, aby wyjeżdżała na zewnątrz. Po rozmowie, z jej ukochaną mamą dowiedziałem się, że panie starają się o taką windę, ale bez odzewu urzędników. Będąc sam niepełnosprawny, więc tym bardziej rozumiejący byt kobiet postanowiłem wspólnie z przyjaciółmi pomóc Patrycji. Sprawę nagłośniłem w mediach i machina ruszyła.
Pierwszy napisał do mnie Franciszek Jamniuk – prezes Koła Łowieckiego ?Dzik” w Słońsku należące do Organizacji Pozarządowej i stwierdził, że „skoro nie ma chętnych do budowy windy, to niech matka Patrycji załatwi potrzebne pozwolenia i materiał to myśliwi sami wybudują windę. Myśliwi z tego koła byli gotowi do pomocy, bo jak twierdzą ” niepełnosprawny nie znaczy gorszy. Tak samo jak sprawni ma prawo do rozwijania zainteresowań, rehabilitacji, miłości, życia”. Tak to prawda, tylko nie wszyscy tak myślą. Mimo wielkich chęci myśliwych i po rozmowie z adwokatem Pawłem Hajkowiczem postanowiliśmy nie angażować myśliwych, tylko ruszyć do pracy i pomocy urzędników. Po przeczytaniu artykułu swą pomoc zadeklarował starosta słubicki Leszek Bajon, który tak jak my sądzi, że niepełnosprawni różnią się tylko tym od sprawnych, że te same czynności wykonują w inny sposób i poruszają się na wózku inwalidzkim, czy przy pomocy kul i innych narzędzi rehabilitacji. Mecenas Hajkowicz spotkał się z Patrycją i niej mamą i obiecał bezpłatną opiekę prawną w tej sprawie, a co się z tym wiązało, do reprezentowania Patrycji w urzędach i innych instytucjach. Po wystosowanych pismach i nagłośnieniu sprawy u znajomych dziennikarzy z którymi mam zaszczyt współpracować, a mam na myśli Renatę Hryniewicz obecnie ze znanego słubickiego portalu internetowego oraz Artura Szymczaka z TVP 3 Gorzów udało się i choć trochę zmieniliśmy codzienne życie Patrycji z Ośna Lubuskiego. Po naszej wspólnej interwencji Patrycję odwiedził zarządca nieruchomości, aby z jej mamą porozmawiać o budowie windy dla niepełnosprawnej.
Tym sposobem udało się pomóc Patrycji, która dzisiaj nie jest kolejną osobą z mojego artykułu prasowego tylko już Przyjaciółką.

Inne z sekcji 

Seniorzy przejęli miasto

Tydzień seniora rozpoczęły. Miasto nie  zapomniało i wielu miejscach Gorzowa przygotowało różne propozycje. W Miejskim Centrum Kultury przy Drzymały, Seniorzy jednym z trzech bali rozpoczęli tydzień świętowania. Obecny na rozpoczęciu imprezy prezydent  Jacek Wójcicki, powiedział, że  życzy wspaniałej zabawy i ten tydzień oddaje miasto w ręce seniorów. Obecna na imprezie radna miejska Anna Kozak powiedziała […]

Granty PPGR także w Witnicy

Gmina Witnica, jest kolejną w lubuskim regionie, która podpisała umowę na dostawę sprzętu komputerowego w ramach programu wsparcia dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym. – Granty to program, którego celem jest wyeliminowanie ograniczeń w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego dzieci z rodzin popegeerowskich. Dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego pozwoli także na efektywniejsze […]