Aktualności

Tęczowy kocyk dla rodziców po stracie

Narodziny dziecka i jego pierwszy krzyk to jedne z najważniejszych chwil w życiu rodzica. Niestety nie każdej matce czy ojcu dane jest tego doświadczyć. Część z nich jeszcze będąc w ciąży dowiaduje się, że ich dziecko nie ma szans na przeżycie. Wolontariuszki z grupy Tęczowy Kocyk chcą pomóc im w godnym pożegnaniu maluszka, dlatego od dwóch lat przekazują oddziałom położniczym maleńkie kocyki, czapeczki, ubranka przeznaczone dla dzieci z wadami letalnymi, lub martwo urodzonymi, dla których zwykłe ubranka dla niemowląt są zbyt duże.
– Strata dziecka ? niezależnie od tego kiedy ono umiera – to zawsze bardzo dramatyczne przeżycie. Grupa Tęczowy Kocyk stara się pomagać w przejściu żałoby. Wolontariuszki z całej Polski szyją maleńkie ubranka, beciki i sukienki dla odchodzących dzieci. Od dwóch lat grupa współpracuje z gorzowskim szpitalem. Dziś dotarła do mnie kolejna przesyłka, którą przekazuję oddziałowi położniczemu. W sumie to 500 pakietów ? mówi Ilona Sobczyk ? koordynator akcji Tęczowy Kocyk w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
W pakietach przekazanych szpitalowi przez wolontariuszki są kocyki, czapeczki, tuniki, sukienki oraz tzw. pudełka wspomnień zawierające także czapeczkę, skarpetki, motylka (który jest międzynarodowym symbolem dziecka utraconego) oraz mini grzechotki. Wszystko po to, by łatwiej przeżyć czas żałoby- podkreśla Agnieszka Wiśniewska rzeczniczka szpitala w Gorzowie Wlkp.
W 2108 r. szpital wydał 20 takich pakietów, w tym – do połowy lipca ? 11.
Grupa Tęczowy Kocyk współpracuje z placówkami medycznymi, hospicjami i szpitalami na terenie całego kraju. W województwie lubuskim pakiety przekazywane są do 4 szpitali z oddziałami położniczymi.

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]