Aktualności

Tęczowy kocyk dla rodziców po stracie

Narodziny dziecka i jego pierwszy krzyk to jedne z najważniejszych chwil w życiu rodzica. Niestety nie każdej matce czy ojcu dane jest tego doświadczyć. Część z nich jeszcze będąc w ciąży dowiaduje się, że ich dziecko nie ma szans na przeżycie. Wolontariuszki z grupy Tęczowy Kocyk chcą pomóc im w godnym pożegnaniu maluszka, dlatego od dwóch lat przekazują oddziałom położniczym maleńkie kocyki, czapeczki, ubranka przeznaczone dla dzieci z wadami letalnymi, lub martwo urodzonymi, dla których zwykłe ubranka dla niemowląt są zbyt duże.
– Strata dziecka ? niezależnie od tego kiedy ono umiera – to zawsze bardzo dramatyczne przeżycie. Grupa Tęczowy Kocyk stara się pomagać w przejściu żałoby. Wolontariuszki z całej Polski szyją maleńkie ubranka, beciki i sukienki dla odchodzących dzieci. Od dwóch lat grupa współpracuje z gorzowskim szpitalem. Dziś dotarła do mnie kolejna przesyłka, którą przekazuję oddziałowi położniczemu. W sumie to 500 pakietów ? mówi Ilona Sobczyk ? koordynator akcji Tęczowy Kocyk w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.
W pakietach przekazanych szpitalowi przez wolontariuszki są kocyki, czapeczki, tuniki, sukienki oraz tzw. pudełka wspomnień zawierające także czapeczkę, skarpetki, motylka (który jest międzynarodowym symbolem dziecka utraconego) oraz mini grzechotki. Wszystko po to, by łatwiej przeżyć czas żałoby- podkreśla Agnieszka Wiśniewska rzeczniczka szpitala w Gorzowie Wlkp.
W 2108 r. szpital wydał 20 takich pakietów, w tym – do połowy lipca ? 11.
Grupa Tęczowy Kocyk współpracuje z placówkami medycznymi, hospicjami i szpitalami na terenie całego kraju. W województwie lubuskim pakiety przekazywane są do 4 szpitali z oddziałami położniczymi.

Inne z sekcji 

Młody Dziennikarz Roku, II edycja – Gala wręczenia nagród

Bądź bezstronny. Dąż do obiektywności. Przedstawiaj temat z wielu punktów widzenia. Rzetelnie i uczciwie przekazuj treści. Unikaj określeń wartościujących. Rozdzielaj informację od subiektywnego komentarza. Zbieraj informacje w etyczny sposób. Okazuj szacunek swoim rozmówcom.

Konkurs wiedzy o rzemiośle

Nadia Solak ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie najlepsza w konkursie organizowanym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie