Historia Muzeum Polskiego na Zamku w Rapperswilu została zaprezentowana w moim artykule opublikowanym 15 kwietnia 2019 r. na stronie: www.dziennikarzelubuscy.pl
Wspomnę tylko, że jednym z najważniejszych zadań Muzeum Polskiego jest integrowanie społeczności polonijnej na terenie Szwajcarii. Do wypełniania tak szlachetnego i zaszczytnego zadania podejmowane są starania o pozyskiwanie organizacji i instytucji otwartych na współpracę. Stałe kontakty Muzeum Polskiego z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie odgrywają znaczącą rolę w kontynuacji relacji z administracją rządową i samorządową Helvetii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 24 kwietnia 2019 r. Ambasada RP była inicjatorem i organizatorem na Zamku w Rapperswilu integrującej uroczystości z okazji bukietu rocznicowego:
15 lat uczestnictwa w Unii Europejskiej,
20 lat członkostwa w NATO,
228 lat pierwszej napisanej Konstytucji Polskiej,
100 lat trwania związków polsko-szwajcarskich.
Do uczestnictwa w uroczystym spotkaniu zaproszono przedstawicieli dyplomacji innych państw, administracji państwowej i samorządowej Helvetii oraz szerokie gremium polonijne.
Aktu powitania i otwarcia uroczystości dokonał pan dr Jakub Kumoch, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Bernie. Po oficjalnych przemówieniach i hymnach Polski, Konfederacji Helvetii i Unii Europejskiej zaproszono gości na zamkowy plac do przyjacielskich rozmów podczas poczęstunku. W czasie swobodnych rozmów można było usłyszeć, że tego rodzaju uroczyste zdarzenia są ważne, ponieważ służą utrwalaniu pamięci o wyżej wymienionych historycznych datach. W obecnych czasach istotne jest również przywoływanie pamięci o stuletnich relacjach polsko-szwajcarskich. Bowiem one stanowiły bazę komunikacji dla polskiej emigracji, rozsianej po świecie w czasach, kiedy to Polski nie było na mapach Europy. Właśnie Zamek w Rapperswilu, który w stanie ruiny został wydzierżawiony przez emigranta hr Władysława Platera, a odbudowany przez polską emigrację, stanowił centrum dla tworzenia wizji odzyskania wolności dla Polski. Przemieszczając się spacerowym krokiem po placu można było zauważyć w grupkach ożywienie przy wymianie myśli o krętych drogach polskości, które doprowadziły nas do tego miejsca.
Bardzo miłą niespodzianką dla gości był występ chóru, który śpiewał pieśni ludowe rapperswilskiej okolicy. Uczestnicy wyrażali swoją radość, że mogli spotkać się ze znajomymi od lat osobami w atmosferze ogólnej życzliwości. Toteż organizatorzy mają prawo odczuwać satysfakcję, że mimo szalejącego przez pewien czas afrykańskiego wiatru intencja uroczystego spotkania mogła zostać spełniona.
Kalendarium
17.12 2024
wtorek, 17 grudnia 2024
Imieniny:
Wpis wyróżniony
27.04.2018
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej SDRP, jest ogólnopolską organizacją zawodową i twórczą dziennikarzy.
Kontakt z nami
Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej
Polskiej Oddz. Lubuski w Zielonej Górze
al. Niepodległości 13,
65-104 Zielona Góra
NIP 973-09-43-753
KRS 0000317685
REGON 880299904
Nr konta: BZ WBK
82 1090 1535 0000 0001 1375 3363
Inne z sekcji = Aktualności;?>
29.11.2024
Aktualności Młody Dziennikarz Roku, II edycja – Gala wręczenia nagródBądź bezstronny. Dąż do obiektywności. Przedstawiaj temat z wielu punktów widzenia. Rzetelnie i uczciwie przekazuj treści. Unikaj określeń wartościujących. Rozdzielaj informację od subiektywnego komentarza. Zbieraj informacje w etyczny sposób. Okazuj szacunek swoim rozmówcom.
29.11.2024
Aktualności Konkurs wiedzy o rzemiośleNadia Solak ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie najlepsza w konkursie organizowanym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie