Aktualności

Nowatorskie techniki w gorzowskim szpitalu

Nowatorskie, przezskórne implanty neurochirurgiczne do stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa już w gorzowskim szpitalu. Jak poinformowała naszą redakcję Agnieszka Wiśniewska rzeczniczka prasowa gorzowskiej lecznicy

Neurochirurdzy z Gorzowa na początku marca zastosowali nową technikę leczenia operacyjnego choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. To jedne z pierwszych tego typu zabiegów w Polsce. W gorzowskim szpitalu pięciu pacjentom wykonał je dr Piotr Kowalski z Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

– Dla części pacjentów, którzy mają problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, a dla których leczenie zachowawcze jest już niewystarczające, jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest operacja. Spośród standardowych dostępów operacyjnych (od tyłu, boku, przodu lub stosując obejścia skośne) istnieje również dostęp wykorzystywany dużo rzadziej, ale rekomendowany ze względu na biomechanikę i anatomię trudnego do zaimplantowania odcinka L5-S1. Przezskórny, osiowy dostęp przed krzyżowy pozwala nie tylko na usunięcie zdegenerowanego dysku, ale również na wykonanie dystrakcji przestrzeni między trzonowej, dzięki czemu uzyskuje się zmniejszenie ciśnienia w kanale kręgowym i uwolnienie struktur nerwowych od ucisku, najczęściej będącego efektem dyskopatii ? wyjaśnia dr Kowalski.

Aby dostać się do kręgosłupa i okolicy przed krzyżowej cięcie skórne należy wykonać w okolicy karbu około guzicznego. Następnie operator musi wytworzyć specjalny tunel prowadzący do przedniej części kości krzyżowej. Przygotowując dojście operacyjne neurochirurg powinien zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nacięcie powięzi.

– Używając specjalnych narzędzi dostępowych i upewniając się co do poprawności przygotowanego dojścia za pomocą dwupłaszczyznowej fluoroskopii, operator usuwa zwyrodniały dysk za pomocą specjalistycznych narzędzi jednorazowego użytku. W powstałe po dysku miejsce umieszcza się materiał, który ma za zadanie przyspieszyć zrost kostny. Następnie w utworzony kanał roboczy, zabezpieczony tuleją, wprowadza się osiowy implant między trzonowy AxiaLIF, który nie tylko stabilizuje, ale również ma za zadanie wytworzenie dystrakcji przestrzeni między trzonowej, zapewniając tym samym odtworzenie korzystnego balansu strzałkowego pacjenta. Metoda stabilizacji dedykowana jest do odcinka L4-L5-S1 kręgosłupa ? zdradza szczegóły dr Kowalski.

Niewątpliwą zaletą zastosowania metody z wykorzystaniem śrub osiowych AxiaLIF 1L jest czas trwania operacji. Doświadczonemu chirurgowi samo wprowadzenie śruby osiowej zajmuje ok. 15 minut. Cała operacja trwa nie dłużej niż godzinę, czyli o połowę krócej niż np wykonywana metodą Alif z dojścia zaotrzewnowego przedniego przez brzuch. Jest też bardziej bezpieczna od tradycyjnej, podczas której odsłania się duże naczynia krwionośne (żyły, tętnice biodrowe, aortę, czy żyłę główną dolną).

Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa są uwarunkowania anatomiczne, przebyte operacje w zakresie miednicy mniejszej, rozległe zabiegi przewodu pokarmowego oraz zabiegi w zakresie końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Inne z sekcji 

Młody Dziennikarz Roku, II edycja – Gala wręczenia nagród

Bądź bezstronny. Dąż do obiektywności. Przedstawiaj temat z wielu punktów widzenia. Rzetelnie i uczciwie przekazuj treści. Unikaj określeń wartościujących. Rozdzielaj informację od subiektywnego komentarza. Zbieraj informacje w etyczny sposób. Okazuj szacunek swoim rozmówcom.

Konkurs wiedzy o rzemiośle

Nadia Solak ze Szkoły Podstawowej w Deszcznie najlepsza w konkursie organizowanym przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie