Aktualności

Bezpieczny maluch w gorzowskim szpitalu

Co robić, gdy dziecko traci oddech, jak rozpoznać bezdech u dziecka, jak zareagować, gdy dziecko traci przytomność i jak ułożyć malucha w pozycji bezpiecznej bocznej. Jak właściwie dobrać fotelik samochodowy, w którym miejscu w samochodzie przewozić dziecko i prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te i inne pytanie poznali uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w ramach Kampanii Bezpieczny Maluch, które odbyły się w piątkowe popołudnie w sali konferencyjnej gorzowskiego szpitala. Wzięło w nich udział 70 osób.
Grzegorz Książęk ? ratownik medyczny i instruktor tłumaczył na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika dla niemowlęcia. W jaki sposób właściwie umieścić maluszka w samochodzie i jak ciężarna kobieta powinna zapinać pasy bezpieczeństwa, by w razie kolizji nie zrobić krzywdy zarówno sobie, jak i noszonemu pod sercem maleństwu- poinformowała naszą redakcję Agnieszka Wiśniewska rzeczniczka prasowa gorzowskiej lecznicy.
– W samochodzie spędzamy coraz więcej czasu. Dlatego, trzeba zadbać nie tylko o komfort ale i o bezpieczeństwo dzieci. Przy wyborze fotelika ważne jest, aby pasował on do samochodu, i wcale nie mam na myśli koloru lakieru. Fotel w aucie powinien umożliwić takie zamontowanie fotelika, by dziecko znajdowało się w nim pod kątem ok. 35%, bo to umożliwia dziecku jazdę bez opadającej na klatkę piersiową głowy, a narządy wewnętrzne nie naciskają na przeponę, dzięki czemu maluchowi lepiej się oddycha ? mówił Grzegorz Książek.
Specjaliści radzą, aby przed kupnem fotelika przymierzyć go do swojego samochodu i zwrócić szczególną uwagę na atesty bezpieczeństwa.
– Wiele osób się dziwi, ale dzieci co najmniej do 4 roku życia powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. W Szwecji i innych krajach skandynawskich tak jest od 30 lat. Ten sposób znacznie ograniczył śmiertelność wśród dzieci podczas kolizji czy wypadku. Nawet jeśli nogi będą z takiego fotelika dziecku wystawać, to dziecko znajdzie sobie dla nich wygodną pozycję. Podczas siedzenia tyłem stopy i nogi malucha odpoczywają. Pozycja przednia wymuszałaby zwisanie nóg bez możliwości podparcia a co za tym idzie nadmierne obciążenie dla stawów kolanowych ? wyjaśniał instruktor.
Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat poświęcony pierwszej pomocy przedmedycznej u niemowląt i małych dzieci.
– To może być trudne, ale w przypadku utraty przytomności u dziecka trzeba przede wszystkim zachować spokój. Należy sprawdzić oddech, a gdy go brak, przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. U dzieci inaczej niż u dorosłych najpierw wykonujemy 5 oddechów ratowniczych, a dopiero później uciskamy klatkę piersiową. Dalsze kroki są takie same jak przy resuscytacji osoby dorosłej. 2 wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej. Częściej jednak pewnie przyjdzie Państwu zmagać się z bezdechem u dziecka czy jego zadławieniem. Tu też trzeba zachować spokój, zmienić aktualną pozycję dziecka i pozwolić zadziałać swojej intuicji. Lepiej zrobić coś ? nic zupełnie nic. Uwierzcie w siebie i w swoje umiejętności ? przekonywał Grzegorz Książek prezentując jednocześnie kilka sprawdzonych sposobów na udrożnienie dróg oddechowych zadławionemu dziecku.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się też w jaki sposób i w jakim celu pobiera się krew pępowinową, czym jest Polski Bank Komórek Macierzystych i dlaczego mleko matki jest lepsze niż najlepsze mleko modyfikowane- podkreśla Robert Surowiec wiceprezes Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Szpitala w Gorzowie Wlkp.
To nie pierwsza akcja adresowana do mieszkańców organizowana przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Zarząd i pracownicy lecznicy mają także inne pomysły, ale na razie nie chcą zdradzać.

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]