Lubuskie

Powiatowa ma 20 lat

20 LAT MINĘŁO! Jubileusz 20-lecia powołania nowych województw, urzędów wojewódzkich, marszałkowskich i starostw ? nie był bardzo huczny. Reforma samorządów była wielkim wydarzeniem również dla międzyrzeczan, którzy znaleźli się w województwie lubuskim, a Międzyrzecz stał się siedzibą władz powiatowych. To nowe weszło 1 stycznia 1999 r. i w tym samym roku ? 2 kwietnia ? ukazał się pierwszy numer Powiatowej. Razem skończyliśmy 20 lat! Decyzja o powołaniu miesięcznika zapadła w biurze senatora RP Zdzisława Jarmużka, który popierał wszystkie ważne dla powiatu inicjatywy i wspólnie z Bolesławem Onyszczukiem panowie byli pierwszymi wydawcami Powiatowej. Od 2009 roku wydawcą jest Roman Sulkowski. Pierwszym naczelnym został Antoni Tkocz, a od 3 kwietnia 2000 roku niżej podpisana.
Dwudziestoletnia historia Powiatowej jest bogata w wydarzenia i inicjatywy. Analizując minione lata mogę powiedzieć, że byliśmy ambitni i podejmowaliśmy szereg działań, żeby zaistnieć w naszej małej ojczyźnie.
?Złote szpalty? ? w konkursie prasy lokalnej ogłoszonym przez SDRP: w 2001 roku zajęliśmy I miejsce, a w 2002 roku III miejsce (w następnych latach nie było informacji o konkursach).
Ogólnopolski konkurs dla gazet lokalnych mających największy wpływ na kształtowanie świadomości proekologicznej społeczeństwa ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w 2001 r. zajęliśmy I miejsce, w 2004 r. ? II miejsce, w 2005 roku ? I miejsce. (Zawsze na szczeblu centralnym i szkoda, że już takich konkursów nie ogłaszają). Cenne i pomocne w konkursach były artykuły Jarosława Szałaty, Andrzeja Meissnera, Gertrudy Szewczuk i Roberta Knutelskiego.
Ogłosiliśmy plebiscyt na Osobowość Roku 2010 Powiatu Międzyrzeckiego, w którym czytelnicy przyznali ten zaszczytny tytuł Zenonowi Krukowskiemu, ks. Marianowi Kotowi i Aleksandrowi Zielonce. Uroczystość pod patronatem starosty Grzegorza Gabryelskiego miała bardzo uroczysty charakter.
Na apel Rady Powiatu zgłosiliśmy kandydatury Aleksandra Zielonki, Jana J. Krajniaka, Jacka Baczyńskiego i Marcelego Tureczka, którzy zostali Honorowymi Obywatelami Powiatu. Wszyscy gościli na naszych łamach.
Przeprowadziliśmy 10 edycji plebiscytu na Najlepszego Sportowca Powiatu i Trenera Roku pod honorowym patronatem starosty Grzegorza Gabryelskiego. (Organizator Jerzy Rudnicki)
Niezwykle cenne były artykuły dr. Jana J. Krajniaka, dzięki którym czytelnicy poznali jeziora, rzeki, szlaki turystyczne i piękną przyrodę ziemi międzyrzeckiej. Dla mnie osobiście najważniejszą inicjatywą była zakończona sukcesem 29 lutego 2012 roku batalia o nadanie międzyrzeckiemu muzeum imienia Alfa Kowalskiego. Pomysł Mariana Wieczorka – międzyrzeczanina mieszkającego obecnie w Poznaniu ? sprawił że ukazał się słownik zawierający 70 biogramów zasłużonych dla powiatu ludzi różnych profesji, których sylwetki i dokonania prezentowaliśmy w Powiatowej. Trzcielscy i międzyrzeccy Sybiracy dzięki publikacjom Jadwigi Szylar i moim otrzymali książkę zawierającą ich wspomnienia. Mam jeszcze jeden cel ? stworzyć Izbę Pamięci w Zespole Szkół w Bobowicku, który nosi imię Zesłańców Sybiru. Nasi redakcyjni koledzy ? Tomasz Jarmoliński i Jan Wiśniewski otrzymali wyróżnienia w konkursie Oddziału lubuskiego SDRP – Dziennikarz Roku 2016.
Zespół w czasie tych 20 lat zmieniał się. Stanowimy wspaniałą rodzinę, przyjaźnimy się, lubimy i rozumiemy, a jeżeli czasem się sprzeczamy, to są to różnice zdań konstruktywne. I na przekór wszystkim, którzy nie życzą nam dobrze ? nadal jesteśmy. Dziękuję wam za te wspólne lata i proszę, żeby chciało wam się dalej pisać, tworzyć, szukać ciekawych ludzi i tematów.

I jeszcze jedno – przez 20 lat staraliśmy się być apolityczni i obiektywnie relacjonować wydarzenia w powiecie. Chcemy, żeby nasze informacje zawsze były dalekie od zapiekłości i polskiego piekła, którego mamy w kraju dostatek.

Inne z sekcji 

Radio Wolna PL

Witamy w Radio Wolna PL. Pierwszym radiu Twitterowym.

Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”. Te dumne słowa wybrzmiały w samo południe 30 lipca br na zielonogórskim Placu Bohaterów. Akt ślubowania żołnierzy 12 […]