Informacje, komunikaty, oświadczenia

Pierwsza taka księga!

Ponad rok trwały prace nad przygotowaniem fundamentalnej książki o Regionie Kozła. Aż wreszcie się pojawiła. Jest! Promocje odbyły się w każdej gminie koźlarskiej.
Spotkania poświęcone Księdze, jak ją nazywają autorzy, zaczęły się w piątek, 11 maja, w klubie Bongo w Zbąszynku. Potem prezentacja odbyła się podczas Gali Regionu Kozła w Kargowej 23 maja, a dwa dni później w książnicy w Zbąszyniu. Na 29 maja zaplanowane jest spotkanie w Klubie Seniora w Trzcielu. Cykl zamknie się 8 czerwca w Babimoście. Być może nie przychodziły na te promocje tłumy, ale ci, którzy pojawiali się wiedzieli co to jest Region Kozła i dlatego, jak w Zbąszynku, większość uczestników spotkania ?w ciemno? kupowała dzieło. A pozycja nosi tytuł ?Region Kozła. Vademecum?. Jej autorem jest Eugeniusz Kurzawa, stronę graficzną przygotował Wojciech Olejniczak. Autorem jednego z 16 rozdziałów jest Janusz Jaskulski, kustosz z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, powszechnie w RK znany miłośnik muzyki ludowej.
Rzecz ma, jak się rzekło, 16 rozdziałów plus wstęp i zakończenie oraz bogatą bibliografię i indeks ok. 800 nazwisk znanych w gminach koźlarskich, osób współcześnie żyjących, jak i postaci historycznych. Wielu mieszkańców znajdzie w ten sposób członków rodziny. W sumie to 366 stron druku. Rozdziały opowiadają o historii, archeologii, oświacie, kulturze, o komunikacji, o jeziorach i lasach. Jeden z rozdziałów poświęcony jest osiągnięciom sześciu samorządów. Wydaje się, że warto taką pracę mieć na domowej półce. Być może gminy uznają, iż warto także wykorzystać pracę jako swoisty podręcznik do nauki historii i tradycji Regionu oraz czynnik integrujący RK. Tak czy owak, tego rodzaju księgi jeszcze do tej pory nie było…

_okladka_vademecum_druk.indd