Folklor

XXIII Gminna Biesiada Śpiewacza

Lipcowa biesiada zespołów śpiewaczych gminy Żary wpisała się już na stałe w kalendarz gminnych imprez kulturalnych. Tegoroczna biesiada odbyła się pod hasłem ?Piękna nasza Polska cała?.
Na spotkaniu zespołów śpiewaczych wylosowano region, którego strój i utwór miał przedstawić zespół w swojej prezentacji. Było to nie lada wyzwanie, bowiem na przygotowanie repertuaru i strojów było zaledwie dwa miesiące. Podczas biesiady każdy z zespołów miał za zadanie wykonać jeden utwór z regionu, który wcześniej wylosował i jeden, opisujący piękno naszej ojczyzny.
14 lipca na placu przy świetlicy wiejskiej w Złotniku polonezem w wykonaniu wszystkich uczestników biesiady i włodarza gminy rozpoczęto rywalizację gminnych zespołów. Napisałam rywalizację, bowiem biesiada miała charakter konkursowy, a prezentacje oceniało jury w składzie: Jadwiga Bakalarska, Bernadeta Henrykowska i Ireneusz Koman.
Na scenie wystąpiły kolejno zespoły: ?Chabry? ze Złotnika, ?Wrzos? z Mirostowic Dolnych, ?Złoty Kłos? z Marszowa, ?Łazowianki? z Łazu, ?Czerwona Jarzębina? z Lubanic, ?Mała Tęcza? z Olbrachtowa, ?Jutrzenka? z Olbrachtowa, ?Bieniowianki? z Bieniowa, ?Szyszynianki? z Biedrzychowic Dolnych, ?Karolinki? z Grabika i Rodzina Muzykująca z Łukaw. Gościnnie wystąpił zespół ?Złoty Wiek? z Żar. Prezentacje biesiadne prowadzili: Anna Kochanowska i Ireneusz Koman, wzbogacając każdą prezentację informacjami na temat regionu, którego miał dotyczyć dany występ.
Jury po wysłuchaniu wszystkich wykonawców przyznało:
w kategorii Prezentacja Sceniczna (strój)
I miejsce zespołowi ?Jutrzenka?
II miejsce zespołowi ?Karolinki?
III miejsce zespołowi ?Szyszynianki?
w kategorii Prezentacja Muzyczna (śpiew)
I miejsce zespołowi ?Złoty Kłos?
II miejsce zespołowi ?Czerwona Jarzębina?
III miejsce zespołowi ?Chabry?
wyróżnienia otrzymały zespoły: Rodzina Muzykująca, ?Mała Tęcza? i ?Bieniowianki?.

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.