Folklor

Szlakiem koźlarzy i powstańców ? z Wąchabna do Kopanicy

Tegoroczne spotkania z dudami i kozłem na kopanickiej ziemi stały pod znakiem jubileuszy 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. ?Wąchabskie wesele? ? jako punkt Dudziarskiego Pleneru, w formie warsztatów muzycznych i śpiewaczych oraz Szlak Koźlarski Brudłów to główne elementy XVII już kopanickiego Konkursu Muzyki Ludowej, jaki miał miejsce w dniach 8 ? 10 czerwca 2018 r.
W tym roku ponad 20-osobowa grupa Groczy i Pasjonatów historii, wędrowała Szlakiem Koźlarzy i Powstańców, począwszy od Siedlca (zapalenie znicza ? z udziałem Dyrekcji GOK ? pod pomnikiem Powstańców przy UG), przez Babimost (spotkanie na Skwerze Muzyków Ludowych (d. Skwer Koźlarzy Ziemi Babimojskiej) z burmistrzem Babimostu i 20-os. delegacją Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze) do Nowego Kramska, składając hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy walczyli na tym terenie przed 100 laty. Pod pomnikiem powstańczym w centrum wsi, miało miejsce wspólne uczczenie walk powstańczych o najbardziej wysunięty na zachód przyczółek, jakim była wieś Nowe Kramsko (z udziałem Sołtysa, członków Rady Sołeckiej, Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej, Stowarzyszenia ?Cyga?, Zespołu ?Wiolinki? i ZE w Nowym Kramsku), zakończone wspólnym obiadem ? dzieło miejscowego KGW. Dopełnieniem tegorocznego Szlaku Koźlarzy i Powstańców był 9. Przystanek Literatów na Linach, z udziałem Zofii i Tadeusza Mąkosów z Wielkiej Wsi oraz Małgorzaty Kwiecień z Mediateki Kargowa. Podczas spotkania, z udziałem Jerzego Fabisia, burmistrza Kargowej, Zespołu „Kargowiacy” oraz kargowskiego Uniwersytetu III Wieku, odczytano opisy walk powstańczych (opowiadanie ?Pod Kargową? Eugeniusza Paukszty) jak i powojennych dożynek lubuskich w Nowym Kramsku (z II tomu „Wendyjskiej winnicy” Z. Mąkosy).
Novum tegorocznej edycji był udział Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich (pod kier. Macieja Myczki z Wolsztyna) i Dariusza Poszwińskiego, nauczyciela kopanickiej szkoły, towarzyszących Kapelom i Gościom podczas wędrówki Koźlarskim Szlakiem oraz występy 10-os. zespołu śpiewaczego Tuchorzacy (pod kier. Jana Wielgosza), prowadzących wspólne śpiewy na patriotyczną i ludową nutę 1. części Dudziarskiego Pleneru (sobota, 9.06.2018, godz. 19.30). Dodatkowo 2 kapele, na zaproszenie Ks. Proboszcza, wzięły udział w zakończeniu odpustu św. Antoniego w Kopanicy, a w zagrodzie śp. Tomasza Brudły, pod Śliwą Pamięci zagrano wąchabskego chodzonego. Przed Salą Wiejską zabrzmiały także biskupiańskie wiwaty i koźlarskie chodzone z Wielkopolski (Leszno, Domachowo, Bukówiec, Stęszew, Poznań, Szamotuły, Połajewo, Laski, Zbąszyń), białoruskie śpiewy Hlybokaye, Brześć) oraz mocarne marsze ze Szkocji (Glasgow-Szczecin). Druga część wieczoru to zabawa na folkowo-w rytmie disco, prowadzona przez Bartka Manię, DJ-ja z Kargowej, z pełną obstawą gastronomiczną firmy Genewa Club z Żodynia i wąchabskiego KGW. Plac przed remizą był pełen gości (mieszkańcy Regionu Kozła, m. in. Wąchabna, Małej Wsi, Kopanicy, Kargowej, gm. Włoszakowice oraz Warszawy, Poznania, Wrocławia i Berlina), którzy bawili się do północy i dłużej.
Niedzielny finał z Mszą Dudziarską wypadł okazale. Licznie zgromadzeni wierni (w tym samorządowcy Regionu Kozła: Burmistrz i 4 Sołtysów) w skupieniu wysłuchali głębokiej w treści homilii, dopełnionej bogatą paletą barw folkloru dudziarskiego (w tym także nowej odsłony kozła, tym razem w duecie z harfą celtycką). Tradycyjny korowód muzykantów, gospodarzy i gości maszerując przez Kopanicę udekorowaną licznymi konkursowymi emblematami, witany przez mieszkańców, dotarł na Salę Wiejską. Tam, po sutym obiedzie i pysznym deserze (dzieło pań z KGW), ogłoszono wyniki Konkursu (prof. Z. Przerembski IS PAN Warszawa) oraz wręczono dyplomy uczestnikom.
Na koniec należy podziękować tym, którzy wsparli finansowo i medialnie Szlak i Konkurs: Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, Starostwu Powiatowemu w Wolsztynie, Gminie Siedlec, Fundacji Pluribus Unum z Poznania oraz innym Ludziom Dobrej Woli. Media obecne w RK: Radio Zachód Zielona Góra (przesłuchania), Polskie Radio program 2 (info przed i podczas Szlaku ? brak zasięgu na trasie w okolicach Wojnowa uniemożliwił bezpośrednie połączenie), ZTK Zbąszyń (Siedlec, Wąchabno) i Podkoziołek. (opr. JJ)

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.