Folklor

Rodzince strzeliło dwadzieścia lat

Co nie udało się pani Halinie Banasiak w ramach wiejskiej społeczności, to znakomicie wyszło w gronie rodzinnym. Nie udało się założyć w Łukawach zespołu śpiewaczego, ale od czego jest muzykalna rodzina? I tak w roku 1998 powstała Rodzina Muzykująca.
Początkowo złożona z rodziców i dwóch córek, ale z biegiem czasu dołączyły kolejne pokolenia. I tak jest już od dwudziestu lat. Rodzice odeszli już na wieczną wachtę, ale dzieci i wnuki są wierne muzycznym tradycjom.
27 października w sali świetlicy wiejskiej w Łukawach zebrali się przedstawiciele gminnych zespołów śpiewaczych i przyjaciele zespołu, aby wspólnie świętować okrągły jubileusz. Nie zabrakło też przedstawiciela samorządu w osobie wójta gminy, Leszka Mrożka.
Obecnie zespół składa się z dwóch sióstr ? Haliny Banasiak (śpiew) i Kazimiery Jurusik (akordeon, śpiew), córki Aliny Banasiak (akordeon) i wnuczki Hani Teplaków (śpiew).
Rodzina Muzykująca bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, często wracając z nich z nagrodami i wyróżnieniami. W swoim repertuarze posiada ponad pięćdziesiąt własnych tekstów, które wykonuje do popularnych melodii ludowych. A ponieważ dzieci w tej muzycznej rodzinie przybywa, mamy nadzieję, że muzycznego paliwa wystarczy jeszcze na wiele lat.

Inne z sekcji 

XIV Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej „Angelana”

Na placu przy kościele parafialnym w Olbrachtowie w gminie wiejskiej Żary po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, odbył się kolejny przegląd „Angelana”.

Uroczystość w Regionalnym Centrum Animacji Kultury

Donat Linkowski, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia, przekazał zielonogórskiemu RCAK wyjątkową kolekcję nagrań. Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.