Folklor

Pół wieku z folklorem

Zespół śpiewaczy ?Gościeszanki? obchodził jubileusz 50-lecia działalności.
W sobotę, 6 października, w sali Gminnego Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach zgromadzili się obecni i byli członkowie zespołu oraz zaproszeni goście.
Było dużo wspomnień, serdecznych życzeń i w niejednym oku zakręciła się łza.
Przez pół wieku swojej działalności zespół ?Gościeszanki? włożył duży wkład w rozwój współczesnej kultury ludowej na Ziemi Lubuskiej. W swoim repertuarze ma wiele własnych utworów, które nie tylko są swoistym wyróżnikiem spośród innych zespołów, ale także stanowią o bogactwie kultury ludowej naszego regionu.
?Gościeszanki? to zespół realizujący się w wielu obszarach. Członkowie zespołu nie tylko śpiewają. Przygotowują inscenizację obrzędów ludowych, są pomysłodawcami festiwalu ?Ziemia i Pieśń? oraz przeglądu ?Pejzaż Muzyką Malowany?. Ten ostatni od wielu lat odbywa się w Gościeszowicach, a zespół jest jednym z współorganizatorów.
Dla jubilatów zaśpiewały dzieci z sekcji, działających w GCK , pracownicy GCK oraz ?Stypułowianie? i ?Mycielinianki?.
Nie mogło także zabraknąć występu ?Gościeszanek?.

Na antresoli można było obejrzeć wystawę obrazującą historię zespołu i wpisać się do księgi pamiątkowej.
Zespół przygotował dla wszystkich gości drobny upominek wraz z podziękowaniem za dotychczasową przyjaźń i wsparcie.

 

 

 

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.