Folklor

Pół wieku z folklorem

Zespół śpiewaczy ?Gościeszanki? obchodził jubileusz 50-lecia działalności.
W sobotę, 6 października, w sali Gminnego Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach zgromadzili się obecni i byli członkowie zespołu oraz zaproszeni goście.
Było dużo wspomnień, serdecznych życzeń i w niejednym oku zakręciła się łza.
Przez pół wieku swojej działalności zespół ?Gościeszanki? włożył duży wkład w rozwój współczesnej kultury ludowej na Ziemi Lubuskiej. W swoim repertuarze ma wiele własnych utworów, które nie tylko są swoistym wyróżnikiem spośród innych zespołów, ale także stanowią o bogactwie kultury ludowej naszego regionu.
?Gościeszanki? to zespół realizujący się w wielu obszarach. Członkowie zespołu nie tylko śpiewają. Przygotowują inscenizację obrzędów ludowych, są pomysłodawcami festiwalu ?Ziemia i Pieśń? oraz przeglądu ?Pejzaż Muzyką Malowany?. Ten ostatni od wielu lat odbywa się w Gościeszowicach, a zespół jest jednym z współorganizatorów.
Dla jubilatów zaśpiewały dzieci z sekcji, działających w GCK , pracownicy GCK oraz ?Stypułowianie? i ?Mycielinianki?.
Nie mogło także zabraknąć występu ?Gościeszanek?.

Na antresoli można było obejrzeć wystawę obrazującą historię zespołu i wpisać się do księgi pamiątkowej.
Zespół przygotował dla wszystkich gości drobny upominek wraz z podziękowaniem za dotychczasową przyjaźń i wsparcie.

 

 

 

Inne z sekcji 

Uroczystość w Regionalnym Centrum Animacji Kultury

Donat Linkowski, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia, przekazał zielonogórskiemu RCAK wyjątkową kolekcję nagrań. Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Kostrzyn nad Odrą

Na cygańską nutę Zespół  Romani Dance prowadzony przez Annę Dębicką wystąpił gościnnie w Domu Pomocy Społecznej „Dom Seniora ” w Kostrzynie nad Odrą, w ramach obchodów Tygodnia z Tańcem. W czści artystycznej zaprezentowałuy się Jadwiga Puchała, Urszula Pomorska i Hanna Pomorska z programem na nutę cygańską  Jadwiga Puchała zaśpiewała cygańskie utwory tradycyjne oraz piosenki własnej […]