Folklor

Piękny jubileusz

Zespół ?Wierzbniczanki? jest jednym z najdłużej działających zespołów na Ziemi Lubuskiej. Został założony we wsi Wierzbnica w 1963 roku przez Stefanię Furtas, rodowitą góralkę, pochodzącą z Łętowej koło Kasiny Wielkiej. Obecnie zespół działa w Bytomiu Odrzańskim jako Stowarzyszenie Artystów Współczesnej Kultury Ludowej ?Wierzbniczanki?. Prezesem stowarzyszenia i kierowniczką zespołu jest Ewelina Gałąszczak, córka długoletniej szefowej zespołu, Celiny Domagały.
Zespół stara się łączyć muzykę góralską z folkową. W urozmaiconym repertuarze zespołu znajdziemy piosenki góralskie (Zagórzan, Podhalan, górali Myślenickich i Lachów Nowosądeckich), ale także biesiadne, rozrywkowe czy sakralne. Jest także od ponad dwudziestu lat organizatorem biesiad.
4 sierpnia na bytomskim rynku zespół świętował 55-lecie swojej działalności, połączony z XXIV Biesiadą Zespołów Ludowych i Grup Śpiewaczych.
Uroczystość, tradycyjnie jak co roku, rozpoczęła się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach zmarłych członków zespołu. Później rozśpiewany korowód przeszedł ulicami na bytomski rynek.
Podczas części oficjalnej zespół został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego przez wicemarszałka Stanisława Tomczyszyna, a dwoje członków zespołu: Ewelina Gałąszczak i Tadeusz Winsławski zostali odznaczeni odznaką honorową ?Zasłużony dla Kultury Polskiej? przez wicewojewodę Roberta Palucha.
Na scenie zaprezentowały się w dwóch odsłonach zespoły: ?Złote Łany? z Bożnowa, ?Podolanki? z Nowej Wsi Lubińskiej oraz ?Wierzbniczanki? z Kapelą. Biesiadę poprowadziła Katarzyna Zielonka.

Inne z sekcji 

Uroczystość w Regionalnym Centrum Animacji Kultury

Donat Linkowski, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia, przekazał zielonogórskiemu RCAK wyjątkową kolekcję nagrań. Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia miała przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Kostrzyn nad Odrą

Na cygańską nutę Zespół  Romani Dance prowadzony przez Annę Dębicką wystąpił gościnnie w Domu Pomocy Społecznej „Dom Seniora ” w Kostrzynie nad Odrą, w ramach obchodów Tygodnia z Tańcem. W czści artystycznej zaprezentowałuy się Jadwiga Puchała, Urszula Pomorska i Hanna Pomorska z programem na nutę cygańską  Jadwiga Puchała zaśpiewała cygańskie utwory tradycyjne oraz piosenki własnej […]