Aktualności

Przed tradycjo zdejma czapka wartość jej pamiętam, póki Oj – lubiła mówić babka – Kiedyść to byli Kaziuki!…..

Kaziuki to tradycyjne litewskie święto ludowe obchodzone na cześć św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Polskiego królewicza – historia kaziukowego jarmarku sięga XVII wieku. Patron święta, królewicz Kazimierz, wnuk Władysława Jagiełły, słynął z pomocy biednym ludziom. Wydarzenie to odbywa się w Wilnie od niemal 400 lat. W Polsce jest to jarmark wiosennych kolorów oraz kresowych smaków i innych atrakcji rękodzieła i kultywowania tradycji. Oprócz lubuskiej stolicy Kaziuki organizowane są m.in. w Białymstoku, Poznaniu czy Szczecinie. W zielonogórskiej Ochli cykliczne wydarzenie organizowane przez Muzeum Etnograficzne mocno nawiązuje do nadchodzących Świąt Wielkanocnych, dlatego nie mogło zabraknąć kolorowych palm wielkanocnych oraz wszelkiego rodzaju pisanek (dla chętnych warsztaty malowania jajek), ozdób i rękodzieł świątecznych. Było kolorowo, regionalnie i przede wszystkim ekologicznie, za sprawą ponad 130 wystawców lokalnych producentów pieczywa i świątecznych wypieków, serów, wędlin, miodów i napoi oraz tradycyjnej biżuterii bursztynowej i szydełkowych rękodzieł. Wszystko niekiedy w nawiązaniu do ekologicznych receptur i wiekowych kresowych tradycji. Podczas pobytu w muzeum oprócz zanurzenia się w tradycyjnych smakach i poznania kresowej kultury była możliwość zwiedzenia ekspozycji muzealnych i innych tematycznych wystaw, aby zobaczyć, jak żyli dawniej nasi przodkowie. Na obszarze skansenu mieści się prawie 8 tysięcy zabytków kultury ludowej i eksponatów w tym ponad 100 obiektów architektury nieruchomej a to wszystko świetnie wkomponowane w otoczenie. Prezentowane są tu zabytki z czterech historycznych regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i tzw. obszaru środkowo-lubuskiego. Do najcenniejszych należą najstarszy zachowany dom z Potrzebowa z 1675 r oraz piętrowa wieża winiarska z pod krośnieńskiego Budachowa z XVIII w. W muzeum zgromadzono także wiele zabytków związanych kulturą ludności przesiedlonej po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich, Bukowiny rumuńskiej i innych regionów Polski. „Kaziuki Wileńskie” (w formie gwarowej) to cykliczna impreza w hołdzie przesiedlonej ludności w lubuskim. Strefa gastronomiczna w skansenie tego dnia to pachnąca cepelinami i innymi charakterystycznymi dla Wileńszczyzny potrawami i produktami regionalnymi z Polski i Litwy. Tego dnia Lubuszanie i goście (zorganizowane grupy autokarowe) starsi i młodsi mimo kapryśnej wiosny tłumnie odwiedzili skansen o wielkanocnych akcentach. Czas zwiedzania wszystkim umilały wspaniałe roztańczone i rozśpiewane zespoły folklorystyczne naszego lubuskiego regionu.

 

Inne z sekcji 

Krosno Odrzańskie – uroczystości

Dziennikarka radiowa i telewizyjna Dorota Zyń-Horbaczewska w gronie uhonorowanych medalem pamiątkowym „Zasłużony dla Ziemi Krośnieńskiej”

Seniorzy w rytm flamenco

Erasmus+ to program unijny, promujący edukację, szkolenia, rozwój umiejętności i wymianę kulturową. W ramach programu organizowane są różnorodne projekty na poziomie międzynarodowym, które wspierają rozwój osobisty i zawodowy. Choć Erasmus+ kojarzy się głównie ze wsparciem dla młodzieży i studentów. Erasmus+ skierowany jest także do osób starszych, które mogą uczestniczyć w inicjatywach edukacyjnych na poziomie lokalnym i […]