Nosząc w sercu polskość odczuwa się dumę!
Jako dziennikarka mam możliwość uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających ważne historycznie zdarzenia i święta dla polskiego narodu z udziałem polskiej dyplomacji oraz szwajcarskiej Polonii.
W dniach 13-15 maja br. przebywałam w Genewie, mieście znanym z międzynarodowych instytucji o charakterze humanitarnym.
W okazałym budynku funkcjonuje Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Na zaproszenie pana ambasadora, Stałego Przedstawiciela Zbigniewa Czecha oraz małżonki pani Anny Czech miałam zaszczyt uczestniczyć w przyjęciu z okazji obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Genewie. Uroczystość odbyła się na terenie naszego Przedstawicielstwa, na którą przybyli dyplomaci oraz bardzo liczna Polonia z Genewy i regionu francuskojęzycznego. Przybywających gości witał osobiście pan ambasador Zbigniew Czech, małżonka Anna Czech, Zastępca ambasadora pani Zuzanna Kierzkowska oraz pierwszy sekretarz Łukasz Różycki. Po czym nastąpiło okolicznościowe przemówienie pana ambasadora Zbigniewa Czecha i zaproszenie do radosnego integracyjnego biesiadowania.
Atrakcją spotkania był występ wokalistki Beaty Ryczek, której akompaniował pianista Andriej Jermakow. Oboje artyści w harmonii swoich znakomitości muzyczno-wokalnych stwarzali podniosłą atmosferę.
Z moich spostrzeżeń i rozmów z osobami uczestniczącymi odnoszę wrażenie, że tego rodzaju momenty są wielkimi przeżyciami, sprawiającymi wzruszające wspomnienia o ojczyźnie. Jeden z uczestników powiedział: ? Na terenie Przedstawicielstwa czuję się tak, jak na skrawku polskiej ziemi. Chwile spędzone razem przy rodzimych pysznych potrawach czynią wewnętrzną radosną odnowę?. Natomiast inna moja rozmówczyni ze łzami w oczach mówiła: ?Jak tu jestem, to odczuwam powrót do siebie samej?. Te piękne słowa wypływające z głębi serc są rozczulające, ale też wyrażają wdzięczność dla Gospodarzy. Tego rodzaju uroczystości służą starszej generacji, natomiast dla dzieci i młodzieży stanowią znaczącą wartość patriotyczną. Przecież urodzili się w Szwajcarii, a przejawiają potrzebę łączności ze swoimi rodowymi korzeniami.
Polscy dyplomaci na terenie Szwajcarii usytuowani w Ambasadzie RP w Bernie, jak również w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze ONZ w Genewie są świadomi swoich zadań. Toteż organizując uroczystości z okazji narodowych i kulturowych świąt, szczególną uwagę przywiązują do zapraszania polonijnych rodzin. Bowiem dla emigracji dyplomaci stanowią ciągłą więź z macierzą.
Glattbrugg, 28 maja 2019 r.