Lubuszanie z pasją

Gorzowianie z Pasją

Rowerowa pasja Lecha Piaseckiego

Kariera kolarskiego mistrza  jest bogata w wydarzenia, które cieszyły wielu fanów znanego nie tylko w Gorzowie, ale w całej Polsce i zagranicą.

W zapowiedzi wideo, obiecywał, że przypomni starszym i młodszym fanom, kilka faktów ze swojego sportowego życia.

Od 1976 roku trenował w klubie Orlęta Myślibórz pod okiem trenera Kazimierza Franczuka. W 1978 roku przeniósł się do Orląt Gorzów Wielkopolski (trener Mieczysław Szurko). W 1979 roku wygrał Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w jeździe indywidualnej na czas w Toruniu oraz był trzeci na górskich mistrzostwach Polski.

W 1980 roku został mistrzem Polski juniorów w jeździe indywidualnej na czas, a na górskich mistrzostwach Polski zajął trzecie miejsce. W 1981 roku został powołany do kadry Polski seniorów (trener Zbigniew Rusin) oraz na mistrzostwa świata amatorów w Pradze (gdzie startował bez sukcesów). W 1982 roku podczas wyścigu Dookoła Dolnej Saksonii wygrał klasyfikację na najlepszego górala oraz zdobył podwójne mistrzostwo Polski – górskie i ze startu wspólnego. Na mistrzostwach świata w Goodwood zajął 4. miejsce w wyścigu drużynowym. W 1984 roku zdobył tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas.

W 1985 roku zwyciężył w Wyścigu Pokoju (jechał w żółtej koszulce lidera od pierwszego do ostatniego etapu), w wyścigu Dookoła Austrii wywalczył tytuł najaktywniejszego kolarza, w wyścigu Dookoła Nadrenii został najlepszym góralem a na szosowych mistrzostwach świata w Giavera del Montello (Włochy) zdobył złoty medal w gronie amatorów w wyścigu ze startu wspólnego[1]. Zdobył też tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz z Zenonem Jaskułą w jeździe na czas parami. Te sukcesy przyniosły mu wygraną w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski.

29 listopada 1985 roku Piasecki podpisał kontrakt zawodowy z grupą Del Tongo Colnago. W 1986 roku wygrał etap jazdy na czas w Giro d’Italia oraz wyścig Firenze-Pistoia. W 1987 roku wygrał etap jazdy indywidualnej na czas w wyścigu Tirreno-Adriático, zajął 2. i 3. miejsce w czasówkach na Giro d’Italia oraz był liderem Tour de France po 1. i 2. etapie[2]. W 1988 roku wygrał etapy jazdy na czas w drużynie i indywidualnie w Giro d’Italia oraz zdobył złoto w wyścigu na 5000 m na dochodzenie zawodowców na torowych mistrzostwach świata w Gandawie, pokonując w finale Brytyjczyka Anthony’ego Doyle’a. W 1989 roku Piasecki wygrał czasówki w Tirreno Adriatico i Giro d’Italia, kryterium asów w Bolonii oraz wyścig Giro di Friuli. W 1990 roku wygrał etap jazdy na czas w Giro d’Italia oraz wyścig Firenze-Pistoia. W kwietniu 1991 roku Piasecki ogłosił zakończenie kariery.

Obecnie wraz z żoną Katarzyną, przy ulicy Wyszyńskiego 145,  prowadzą salon i serwis rowerowy pod nazwą „ Mistrzowskie rowery.

Miły, przyjazny, a także z chęcią pozuje do zdjęć z fanami.

fot/ archiwum Lech Piasecki

Inne z sekcji 

Moją pasję zawdzięczam dziadkowi i ojcu

Z Mariuszem Kaczorek rozmawia Ryszard Waldun

Brawo Pani Aniu

Gospodarstwo ekologiczne Anny Broniewicz z Mościc, zajęło II miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim. Dodam,że konkurs organizował Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pani Anna zaprasza na swój profil na Facebooku pod nazwą ” EkoUprawy u Bronisławy” Lubomir Fajfer zastępca burmistrza Miasta i Gminy Witnica gratuluje i życzy kolejnych sukcesów. Lubomir Fajfer dodaje,że […]