Folklor

XIV Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej „Angelana”

Na placu przy kościele parafialnym w Olbrachtowie w gminie wiejskiej Żary po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, odbył się kolejny przegląd „Angelana”. Organizatorami przeglądu są: Rada Parafialna, Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Olbrachtowie, przy współpracy Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego.
Imprezę rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana przez proboszcza, ks. Arkadiusza Rzeteckiego.
Później na scenie prezentowały się zespoły śpiewacze. Do rywalizacji przystąpiło 14 zespołów w kategorii dorosłych i dwa w kategorii dziecięco młodzieżowej.
Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury w składzie: Mirosław Żandarski, Przemysław Gapński i Franciszek Stepek przyznało:
w kategorii dorośli
I miejsce zespołowi „Złoty Kłos” z Marszowa
II miejsce zespołowi „Czerwona Jarzębina” z Lubanic
III miejsce zespołowi „Łazowianki” z Łazu
wyróżnienia otrzymały zespoły: „Jutrzenka” z Olbrachtowa, „Złoty Wiek” z Żar oraz „Szyszynianki” z Biedrzychowic Dolnych.
W kategorii dziecięco – młodzieżowej przyznano dwie równorzędne nagrody dla zespołow: „Mała Tęcza” z Olbrachtowa oraz „Serduszka” z Żar.
Każdy z wykonawców oprócz dyplomu i pamiątkowej statuetki otrzymał także nagrodę finansowa w formie talonu.
Jak podczas każdej edycji, przegląd połączono z festynem rodzinnym, na publiczność i wykonawców czekały stoiska gastronomiczne, loteria fantowa i dmuchańce dla dzieci.

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.