Aktualności

Ślubuję służyć wiernie Narodowi Polskiemu

Takiego występu nikt z przechodniów na deptaku się nie spodziewał. Z okazji święta Straży Granicznej – formacji powołanej 32 lata temu w celu ochrony granic Rzeczpospolitej w miejsce Wojsk Ochrony Pogranicza. 30 maja na zielonogórskiej starówce wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Nie tylko sklepowy szyld informował – SZYK POD FILARAMI, ale faktycznie orkiestra ta zadała szyk i elegancje swoim występem. Orkiestra występowała dotychczas na licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra w kraju występuje w czasie najważniejszych uroczystości państwowych i okolicznościowych Jest to muzyczny ambasador SG w kraju i za granicą. Na zielonogórskim deptaku zebrała zasłużone owacyjne brawa szczególnie za atrakcyjny i widowiskowy pokaz musztry paradnej w swoich tradycyjnych galowych mundurach. Charakteryzuje się on kapeluszem z piórkiem oraz peleryną nawiązującą do góralskiego folkloru. Jest ona jedyną z orkiestr wojskowych używającą podczas występów tradycyjnych instrumentów ludowych takich jak góralskie trombity czy dzwonki pasterskie a tamburmajor zamiast buławy zazwyczaj ma ciupagę góralską do prowadzenia orkiestry. To wszystko nie mogło się nie podobać licznie oklaskującym przechodniom i turystom. Na tych których urzekł mundur pogranicznika czekał punkt informacyjny, gdzie mogli uzyskać informację o naborze w szeregi funkcjonariuszy SG. Obecnych z rodzicami dzieci interesował sprzęt i broń prezentowana przez pograniczników Nadodrzańskiego Oddziału SG z Krosna Odrzańskiego.
To było we wtorek, a w środę 31 maja po mszy w Konkatedrze p.w. św. Jadwigi Śląskiej z Zielonej Górze w Planetarium Wenus odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych oraz resortowych zaproszonym gościom, pracownikom i funkcjonariuszom Nadodrzańskiego Oddziału SG z Krosna Odrzańskiego.

ZŁOTYM Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

pani Krystyna WÓJCIK

kpt. SG Grzegorz KNITER

st. chor. szt. SG Mariusz KOWALCZYK

mjr SG Piotr WOJDAN

mjr SG Daniel ZIĘTARA

SREBRNYM Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

gen. bryg. SG Tomasz MICHALSKI

ppłk SG Wioletta KIELISZAK

ppłk SG Paweł ONICHIMIUK

mjr SG Krzysztof GRACZ

ppłk SG Daniel KLISZEWSKI

mjr SG Jacek ZIĘTEK

kpt. SG Agnieszka TONDYTKO – MRÓZ

st. chor. szt. SG Roman KOPACZEWSKI

st. chor. szt. SG Tomasz TOWPIK

mjr SG Katarzyna KOTOPKA-ŁANDA

 

BRĄZOWYM Medalem za Długoletnią Służbę odznaczona została:

kpt. SG Małgorzata DOLOT

Ponadto SREBRNYM Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 4 funkcjonariuszy.

BRĄZOWYM Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej odznaczanych zostało 12 funkcjonariuszy.

Resortowe oraz okolicznościowe odznaczenia zostały też nadane zaproszonym gościom i pracownikom NoSG.

W swoim wystąpieniu gospodarz uroczystości gen. bryg. SG Tomasz Michalski podziękował funkcjonariuszom za ich wzorową służbę i wręczył resortowe wyróżnienia. W trakcie uroczystości głos zabrali Poseł na Sejm RP Jacek Kurzępa, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Prezydent miasta Zielona Góra Janusz Kubicki i Przewodniczący NSZ FSG. Część oficjalną zakończyło wyprowadzenie sztandaru NoOSG, Dalszą uroczystość umilała ponownie Orkiestra Reprezentacyjna SG z Nowego Sącza pod batutą Leszka Mieczkowskiego. W repertuarze wysłuchano muzykę operową, operetkową, musicalową oraz rozrywkową. Orkiestra swoim patriotycznym repertuarem podtrzymuje tradycje narodowe oraz przedstawia z muzycznym rozmachem bogatą historię polskości. Orkiestrze towarzyszyli soliści: Natalia Zabrzeska-Borowiec, Iwona Chruślicka i Wacław Wacławiak. Na szczególną uwagę publiczności zasługiwały piosenki nawiązujące do tradycji formacji granicznych II RP po współczesną Straż Graniczną. My Lubuszanie zawsze będziemy dumni z naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej którzy stoją „NA STRAŻY GRANIC” .

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]