Aktualności

Moje podróże


W starym roku na zaproszenie Joanny i Grzegorza Łotoczko odwiedziłem rodzinę przy ulicy Kalinowej 11 w Czechowie w gminie Santok, gdzie podczas spotkania wspólnie z synem Sebastianem opowiedzieli mi o Rodzinnej Pasiece „Łotoczko”
Pan Grzegorz wracając myślami do historii, zdradził, że pszczoły w rodzinie były od zawsze, dziadek miał pasiekę, a także wujek, a Rodzinną Pasiekę Łotoczko prowadzą od 10 lat.
Jest to tzw. pasieka wędrowna.
Pan Grzegorz dodaje, że znany fizyk Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeżeli zginie ostatnia pszczoła, to człowiekowi pozostaną jedynie cztery lata istnienia.
Pani Joanna przysłuchując się rozmowie, nie omieszkała wymienić miody z ich Pasieki, a są to: miód wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, faceliowy, nostrzykowy, gryczany, a także spadziowy.
Pani Joanna zdradziła mi, że wiele osób zadaje im pytania jaki miód polecają w dolegliwościach wymienianych przez tych, którzy proszą o poradę.
Pan Sebastian (syn Państwa Łotoczko) podkreśla, że oprócz miodu pozyskują także pyłek kwiatowy, pierzgę, a także mleczko pszczele.
Na zakończenie spotkania właściciele Rodzinnej Pasieki „Łotoczko”, przypominają, że miód jest bardzo zdrowy, a oprócz medycyny wykorzystywany jest w kosmetologii i dietetyce.

Inne z sekcji 

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]

Ślubowanie wierności Ojczyźnie.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. „Przysięga wojskowa – jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich […]