Aktualności

Zatroszcz się o swoje serce. Optymistka już w gorzowskim szpitalu.

Ponad połowa uczestników internetowej ankiety przeprowadzonej z okazji przypadającego w ostatnią niedzielę września Światowego Dnia Serca, NIGDY nie badała swojego serca. Spośród 406 osób, które odpowiadało na pytanie ?Czy kiedykolwiek badałeś swoje serce?? aż 50,4% udzieliło negatywnej odpowiedzi. Ankieta była jednym z elementów promocji książki ?Optymistka ? poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet? pod redakcją Adriany Szklarz, która od 10 lat żyje z przeszczepionym męskim sercem. Spotkanie autorskie z twórczyniami książki odbyło się w piątkowe popołudnie w sali konferencyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Promocja i premiera książki była okazją do podjęcia tematu chorób serca. Okazuje się, że ? wbrew powszechnej opinii – to nie nowotwory są główną przyczyną śmierci wśród kobiet, a odpowiadają za nie choroby niedokrwienne serca. Co ważne, kobiece serce choruje inaczej niż serce mężczyzny. Daje też inne objawy.
– Przy zawale mięśnia sercowego u kobiet często mamy do czynienia z nietypowymi lokalizacjami bólu. Niepokojący może być ból między łopatkami, pod łukiem żebrowym czy w nadbrzuszu. Mogą też pojawić się dolegliwości przypominające grypę ? mówiła Anna Szulowska, kardiolog z gorzowskiego szpitala.
Specjaliści przekonują, że każdy może, a nawet powinien zadbać o swoje serce. Nie trzeba wiele. Wystarczy stosować zbilansowaną i bogatą w różnorodne składniki dietę i do codziennego nawyku wprowadzić aktywność fizyczną dostosowaną do wieku i indywidualnych możliwości trzeba też rzucić palenie i unikać innych używek. Warto dbać o siebie, bo chorobom serca sprzyja m.in. otyłość i cukrzyca typu 2.
W walce z chorobą niebagatelne znaczenie ma nastawienie do niej pacjenta. Psycholog Zuzanna Walkowiak z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przekonywała, że optymiści szybciej zdrowieją, mają lepsze wyniki badań i rzadziej zapadają na śmiertelne choroby.
– W sytuacji stresowej optymiści częściej wierzą w pozytywne jej zakończenie. Taki rodzaj myślenia zwiększa motywację do podejmowania różnych strategii rozwiązywania problemu. Badania przeprowadzone wśród kobiet w średnim wieku, biorących udział w programie dotyczącym czynników ryzyka choroby wieńcowej wykazały, że osoby myślące pozytywnie lepiej radzą sobie z pierwszymi symptomami choroby niż te, które mają myśli negatywne ? mówiła Zuzanna Walkowiak.
Optymistka ? poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet jest zbiorem porad i przepisów na naukę pozytywnego nastawienia do życia w chorobie i wiary w powrót do zdrowia. Aneta Sieradzka ? jedna ze współautorek książki, prawniczka, trenerka i wykładowca akademicki dzieli się w niej praktycznymi informacjami, wzorami pism i podań, a także przypomina, że pacjentowi przysługują też określone prawa, w tym prawo do godności, leczenia bólu, czy informacji na każdym etapie terapii.
Optymistyczny poradnik jako jedni z pierwszych będą mogli przeczytać pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Autorki na ręce wiceprezesa zarządu Roberta Surowca przekazały 200 egzemplarzy książki dla pacjentów gorzowskiej lecznicy. Wkrótce trafią głównie do pań leczonych w oddziale kardiologicznym. Reszta poradników z wydania liczącego 4,5 tysiąca sztuk trafi do 39 innych szpitali kardiologicznych w Polsce.
W spotkaniu autorskim, którego partnerem było także miasto Gorzów Wlkp. wzięło udział 50 osób. Wśród jego uczestników rozlosowanych zostało 5 książek oraz niespodzianki od szpitala.
Premiera i promocja książki Optymistka ? poradnik pozytywnego myślenia w chorobach serca kobiet rozpoczyna obchody Światowego Dnia Serca. Jego kolejnym akcentem będzie 9. edycja Ogólnopolskiego Marszu Nordic Walking im. prof. Zbigniewa Religi zaplanowana na niedzielę 29 września w podgorzowskim Bogdańcu. Rozgrzewka i start zaplanowane są na godz. 12.00. Wtedy też zaprezentowana i udostępniona wszystkim będzie ?Optymistka – ?? w formie e booka. Będzie można go pobrać ze strony www.adrianaszklarz.pl/serceoptymistki

Agnieszka Wiśniewska

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]