Aktualności

XXI Konferencja Gospodarcza Polonii, 15-17 czerwca 2019 r.

Organizatorem XXI Konferencji Gospodarczej Polonii była Fundacja Polonia w Warszawie.
Przybyłych gości powitali: pani Maria Jolanta Olson ? przewodnicząca Rady Fundacji oraz pan Adam Struzik ? Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Pan Zbigniew Ludger Olszewski ? Prezes Zarządu Fundacji omówił porządek Konferencji i przedstawił założenia programowe: ?Uczestniczący przedsiębiorcy i reprezentanci środowisk gospodarczych Polonii i Polski przedstawiają możliwości, potrzeby rynków krajów osiedlenia oraz własne wyroby i usługi. Osobista prezentacja, a także możliwość nawiązania bezpośrednich relacji z obecnymi uczestnikami pięciu kontynentów jest zdarzeniem o wyjątkowej wartości?.
Pierwszy dzień (15.06.2019 r.) konferencyjny odbył się w Warszawie. Czterominutowe prezentacje wygłaszali uczestnicy z USA, Szwecji, Ukrainy, Czech, Białorusi, Niemiec, Namibii, Indonezji, Kanady, Austrii, Gruzji, Włoch, Grecji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Brazylii, Mołdawii i Polski.
Gwiazdą tego dnia okazał się Wietnamczyk, prof. dr Nguyen Chi Thuast ? kierownik Pracowni Badań nad Kulturą i Językiem Wietnamu na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Ze wzruszeniem wspominał swoje miejsce urodzenia w bardzo biednej wietnamskiej prowincji. Słowami płynącymi z głębi serca wyrażał wdzięczność dla Polski, za umożliwienie mu pełnego rozwoju do tego, aby mógł być tym, kim obecnie jest. Do tej pory przetłumaczył trzy polskie książki, które w Wietnamie cieszą się wielkim powodzeniem: ?Lalka? Bolesława Prusa, ?Cesarz? Ryszarda Kapuścińskiego czy ?Koziołek Matołek? Kornela Makuszyńskiego. Dwukrotnie otrzymał nagrodę dla najlepszego tłumacza literatury polskiej na język wietnamski.
Drugi dzień (16.06.2019 r.) konferencyjny odbył się w formie pikniku polonijnego w Radomiu i Skaryszewie. Goście zwiedzili zabytki Radomia, degustowali potrawy kulinarne okolicy i podziwiali występy zespołów folklorystycznych.
W trzecim dniu (17.06.2019 r.) pan Zbigniew Ludger Olszewski Prezes Fundacji Polonia dokonał krótkiego podsumowania i podziękował uczestnikom za dwudniową współpracę oraz zaprosił do kontynuowania nawiązanych relacji.

Glattbrugg, 20 czerwca 2019 r.

Inne z sekcji 

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]

Ślubowanie wierności Ojczyźnie.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. „Przysięga wojskowa – jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich […]