Aktualności

Historyczna wystawa w Genewie z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – 1939 r.

Organizatorem wystawy w dniu 12 września 2019 r. w Genewie był Pan Ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie. Wystawie towarzyszyła projekcja filmu pt, ?Kurier? w reżyserii Władysława Pasikowskiego.
Pan Ambasador Zbigniew Czech powitał licznie zaproszonych gości, a obecny Pan dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wygłosił słowo wstępu. Również Pan Paweł Jaworski Konsul Ambasady RP w Bernie zaszczycił swoją obecnością to ważne historyczne zdarzenie dla szwajcarskiej Polonii. Po czym uczestnicy spotkania obejrzeli z dużym zainteresowaniem zgromadzone fotografie dokumentujące wojenne sytuacje ciągle wywołujące wstrząsające wrażenia, którymi dzielono się podczas Apéro.

 

Przed rozpoczęciem wyświetlania filmu pt. ?Kurier?, Pan Ambasador Zbigniew Czech zapowiedział niespodziankę. Na scenie przed ekranem pojawił się aktor Philippe Tłokiński, który wcielił się w postać bohatera filmowego Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W Polsce każdy zbliżający się miesiąc wrzesień ożywia przykre wspomnienia związane z początkiem II Wojny Światowej na terenie Gdańska. Wkrótce działania wojenne ogarnęły cały kraj i trwały kilka lat powodując ogromne zniszczenia gospodarcze i milionowe ludzkie straty. Starsze pokolenia pamiętają różne tragiczne zdarzenia z tamtych lat i noszą w swoich sercach emocje grozy. Generacje młodsze wymagają przypominania, aby ceniły dobro płynące dla własnego wzrastania w odmiennych, bo pokojowych warunkach. Obecnie Polacy tworzą warunki dla swojego życia w różnych krajach na świecie. Jako Teresa od sześciu lat mieszkam w Szwajcarii i staram się aktywnie uczestniczyć w polonijnych spotkaniach. W marcu tego roku rozpoczęłam ósmą dekadę mojego życia. Toteż osobiste wojenne wspomnienia mam nikłe. Na szczęście też nikt z najbliższych mi osób nie był trwale poszkodowany. Natomiast wsłuchiwanie się w wojenne opowieści w domu rodzinnym, podczas szkolnej nauki rozliczna literatura i filmy o wydarzeniach wojennych w różnych krajach, miały wyraźny wpływ na kształtowanie mojej osobowości do życia w dorosłości. Wysoce cenię sobie uczestniczenie w kolejnym zdarzeniu polonijnym, ponieważ spotykam bogactwo ludzkich życiowych doświadczeń. Zebrani goście tego wieczoru wyrażali dogłębne wzruszenia podczas projekcji filmu, którymi będą dzielić się z bliskimi swojego otoczenia. Interesującą rozmówczynią okazała się Siostra Anna Kaczmarczyk należąca do stuletniego Zgromadzenia Sióstr Salezjanek, pracuje jako katechetka w Przedszkolu i Szkole Podstawowej Katolickiej w okolicy Genewy. Budynek szkolny nowo wybudowany mieści 410 uczniów reprezentujących 60 narodowości. Dla pedagogów to szczególne wyzwanie, aby powierzonym dzieciom towarzyszyć w ich rozwoju do otwartości na tolerancyjną komunikację z rówieśnikami w otaczającej różnokulturowości. Bowiem tak kształtowana świadomość od dziecka będzie dobrze służyć procesom pokojowym na świecie. Wystawa fotograficzna i film pt. ?Kurier? Władysława Pasikowskiego stanowiły wielce pożyteczną lekcję historii.

Glattbrugg, 20 września 2019 r.

Inne z sekcji 

Szczęście – dla każdego znacz zupełnie coś innego.

W zielonogórskim Regionalnym Centrum Animacji Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia Wojewódzka Rada Kobiet zorganizowała fantastyczne spotkanie o czym świadczyła zapełniona po brzegi sala przez przybyłych lubuszan. Szczęście to m.in. uczucie zadowolenia z pomyślnych okoliczności z czym mieliśmy do czynienia za sprawą niesamowitej Zosi Szozdy-przewodniczącej WRK. Tego dnia wystąpiła pieśniarka Małgorzata Ordecka-Tworkowska. Musicale głosem operowym, […]

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]