Aktualności

Gala Związku Literatów Polskich

12 lutego br. w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyła się XI gala Związku Literatów Polskich wręczenia Nagrody Literackiej im. A. K. Waśkiewicza i Lauru im. J. Koniusza za rok 2020, która odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego. Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza spośród 10 zgłoszeń nominowała trzy osoby. Nagrodę główną (statuę i honorarium) otrzymała Agnieszka Ginko za tomik wierszy ?Modlitwa spod znaku Ryb”, a wyróżnieni zostali: dr Kamila Gieba za monografię ?Lubuska literatura osadnicza jako narracja założycielska regionu? i Marcin Radwański za powieść kryminalną ?Kolekcjoner”. Nagrody wręczył prezes honorowy Oddziału ZLP Eugeniusz Kurzawa.
Ponadto po raz drugi już przyznano Laury im. Janusza Koniusza – w dziedzinie literatury statuetkę otrzymała poetka Jolanta Pytel z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości artystycznej, a Laur w dziedzinie kultury odebrał Ryszard Błażyński, wydawca książek i tomików poezji oraz czasopisma ?Na Winnicy”, prezes Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry ?Winnica”. Laury wręczyła Donata Wolska – córka patrona nagrody.
W trakcie gali odznaczeniami państwowymi i resortowymi uhonorowano także pisarzy-członków ZLP. Władysław Klępka odebrał brązowy Medal ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a odznaki honorowe ?Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Katarzyna Jarosz-Rabiej i Alfred Siatecki. Odznaczenia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczył wicewojewoda lubuski dr Wojciech Perczak. Z okazji 100-lecia ZLP złoty medal przyznany przez prezesa Zarządu Głównego ZLP Marka Wawrzkiewicza odebrał Eugeniusz Kurzawa, który przez niemal 20 lat pełnił funkcję prezesa zielonogórskiego Oddziału ZLP.
W czasie gali odbyła się promocja filmu dokumentalnego o Mieczysławie J. Warszawskim pt. ?Gość samego siebie” zrealizowanego przez Roberta Rudiaka z ZLP i Justynę Poniatowską ze Studia Filmowego ?Paradoks” oraz promocja najnowszego numeru kwartalnika ?Pasje Literackie” – pisma wydawanego przez Oddział ZLP i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida, którego redaktorem naczelnym jest Marcin Radwański.
W ramach święta literackiego w obecności wiceprezydenta miasta Zielona Góra Dariusza Lesickiego dokonano także odsłonięcia tablicy pamiątkowej Janusza Koniusza, znajdującej się na elewacji budynku przy al. Niepodległości 35 w Zielonej Górze, w którym mieszkał pionier lubuskiej literatury.

Inne z sekcji 

ZŁOTE DUKATY 2023 PRZYZNANE

W grudniu 2023 roku podczas gali w Teatrze Lubuskim po raz 15 rozdano Nagrody Kulturalne oraz Złote Dukaty, przyznawane przez Marszałka Województwa Lubuskiego od 2009 roku. Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Natomiast Złoty Dukat Lubuski to nagroda honorowa, przyznawana za wspieranie i […]

Ślubowanie wierności Ojczyźnie.

Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg. „Przysięga wojskowa – jest aktem ślubowania wyrażającym cele i zadania postawione żołnierzom przez ich […]