Informacje, komunikaty, oświadczenia

PRZY DEKERTA RUSZA BUDOWA NOWOCZESNEJ STACJI DIALIZ

Na portalu informacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp, czytamy, że, Więcej stanowisk, telewizory w salach, strefy dla dializowanych… – To będzie najnowocześniejsza stacja dializ w kraju – mówi mgr Renata Szczepankiewicz ze szpitala.

Ruszyła budowa nowoczesnej Stacji Dializ i Oddziału Nefrologicznego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Budynek stanie obok Ośrodka Radioterapii. Trwa tam już rozbiórka starych, bo sprzed ponad 30 lat, konstrukcji, które niegdyś miały służyć do rozbudowy szpitala. Wielki dźwig rozkrusza betonowe stropy i ściany.

Dwa osobne wejścia
– Nowa Stacja Dializ, to przede wszystkim komfort dla pacjentów – tłumaczy mgr Renata Szczepankiewicz, pielęgniarka koordynująca Stacji Dializ i Oddziału Nefrologicznego gorzowskiego szpitala. W nowym budynku będzie o10 więcej stanowisk do dializ niż do tej pory, czyli aż 33. Sale, gdzie pacjenci przechodzą zabieg, będą mniejsze – na osiem stanowisk (teraz jest ich 13), wyposażone w telewizory. Chorzy poddawani hemodializie i dializie otrzewnowej będą w osobnych strefach.

Dzięki temu, że Stacja Dializ będzie w osobnym budynku, pacjenci nie będą już musieli przechodzić przez główny budynek szpitala inie będą narażeni na przypadkowe zakażenie.

Ponadto do budynku stacji będą dwa osobne wejścia – drugie dla zarażonych Covid 19 lub inną zakaźną chorobą.

Stacja i oddział w jednym
Komfort i bezpieczeństwo pacjentów jest ważne, bo dializowani spędzają na zabiegach cztery godziny trzy razy w tygodniu. W tej chwili Stacja ma 95 pacjentów, ale bywa że jest ich ponad 100. Przyjmowani są na trzy zmiany.

Do nowego budynku Stacji Dializ będzie również przeniesiony Oddział Nefrologiczny. Na chorych będzie czekało pięć sal dwuosobowych z łazienkami i dwie izolatki. Budowa Stacji Dializ i Oddziału Nefrologii będzie kosztowała 19 mln zł i ma trwać 12 miesięcy.