Folklor

XXV Biesiada na bytomskim rynku

Pomysłodawczynią imprezy była, nieżyjąca już Celina Domagała, kierowniczka zespołu ?Wierzbniczanki?. Zespół kontynuuje tradycje dorocznych biesiad i co roku w sierpniu zaprasza do Bytomia Odrzańskiego zaprzyjaźnionych z zespołem wykonawców.
Jak co roku uczestniczący w biesiadzie wykonawcy spotkali się na placu obok Domu Kultury, aby udać się na cmentarz i złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Celiny Domagały oraz innych członków zespołu ?Wierzbniczanki?. Z cmentarza uczestnicy udali się kolorowym korowodem na miejsce biesiady.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbyła się 10 sierpnia na bytomskim rynku, a gośćmi ?Wierzbniczanek? byli: solista Kazimierz Matejunas oraz zespoły ?Dolnoślązacy? z Ciechowa, ?Małomiczanki? z Małomic, ?Kalina? z Bobrzan i Kapela Herbutów z Osiecznicy.
Jubileuszowa biesiada była okazją do uhonorowania Eweliny Gałąszczak i Tadeusza Winsławskiego, członków zespołu ?Wierzbniczanki? honorową odznaką ?Zasłużony dla Kultury Polskiej?.
Sztuka i kultura ludowa jest elementem kultury narodowej oraz jednym z fundamentów naszej narodowej tożsamości. Cieszę się i jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczyć honorowe odznaki ?Zasłużony dla Kultury Polskiej” panu Tadeuszowi Winsławskiemu i pani Ewelinie Gałąszczak, którzy od kilku dziesięciu lat tę sztukę i kulturę upowszechniają i chronią ? mówił Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak podczas uroczystości wręczania odznak.

Biesiadę poprowadzili Aleksandra Łomska i Donat Linkowski, a widzowie usłyszeli wiele znanych i tych mniej znanych melodii ludowych z Polski i Europy.

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.