Folklor

Festiwal w Kamieniu Pomorskim

Za nami 23. edycja (1. międzynarodowa) Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna. Festiwal w swoim zamierzeniu miał pokazywać i promować zachodzące po II wojnie światowej zjawiska w kulturze ludowej Ziem Zachodnich i Północnych. Jak przyznają organizatorzy festiwal spełnił swoją rolę, a w wielu przypadkach możemy już mówić o ukształtowaniu się nowych tradycji, powstaniu nowych strojów ludowych, a przede wszystkim o istnieniu na tych ziemiach autentycznej kultury ludowej. Jak podkreślił prof. dr hab. Bogusław Matławski w dzisiejszych czasach powinniśmy już raczej mówić o kulturze wsi i kulturze miast, ponieważ zmiany w strukturze społecznej poszczególnych miejscowości są tak duże, że trudno mówić w tym przypadku o tradycyjnej ludowości. Organizatorzy myślą więc o pewnych zmianach w formule festiwalu, tak, aby impreza nadal odpowiadała na potrzeby współczesnej kultury ludowej.
W tegorocznej edycji festiwalu na scenie w koncercie konkursowym zaprezentowało się 18 wykonawców. Koncert prowadziła Lidia Dziobak.
Jury w składzie: Bogdan Matławski ? przewodniczący, Kazimierz Miler, Donat Linkowski i Valerii Burianenko po wysłuchaniu wszystkich uczestników festiwalowego konkursu postanowiło przyznać:
w kategorii zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym
I miejsce ? zespół śpiewaczy ?Rutka? z Goleniowa
II miejsce ex aequo ? amatorski zespół artystyczny ?Drzewiczanie? z Kostrzyna nad Odrą
zespół śpiewaczy ?Wierzbina? z Gościmia
III miejsce ex aequo ? zespół folklorystyczny ?Marzenie? ze Szklarek
zespół śpiewaczy ?ŚpiewajMi? z Bogdańca
w kategorii zespoły śpiewacze z innym instrumentem
I miejsce ? nie przyznano
II miejsce ? nie przyznano
III miejsce ex aequo ? zespół śpiewaczy ?Gubińskie Łużyczanki? z Gubina
zespół śpiewaczy ?Nasza Łężyca? z Zielonej Góry
w kategorii soliści
I miejsce ? nie przyznano
II miejsce ? nie przyznano
III miejsce ? Anna Dorosińska ze Szczecina
w kategorii zespoły taneczne
nagroda za prezentację dawnych Pomorskich Tańców Ludowych dla zespołu ?Die Volkshäger Danzgrupp? z Marlow (Niemcy)
w kategorii kapele
I miejsce ex aequo ? Kapela Goleniowska z Goleniowa
Kapela ?Pyrzyczanie? z Pyrzyc
II miejsce ? nie przyznano
III miejsce ? nie przyznano
w kategorii a cappella
I miejsce ? nie przyznano
II miejsce ? zespół śpiewaczy ?Kupskie Echo? z Kup
III miejsce ? nie przyznano
wyróżnienia otrzymały zespoły: ?Cantores? z Witnicy, ?Jagienki? z Bogdańca, ?Kalina? z Kobylanki, ?Kargowiacy? z Kargowej, ?Wesoła Gromada? z Mirostowic Górnych i ?Wilkowianie? z Wilkowa Polskiego.
Na zakończenie koncertu konkursowego wystąpił zespół śpiewaczy ?Kowarskie Wrzosy?, gość festiwalu.
Pierwszy dzień Festiwalu zakończył benefis zespołu ?Stawnianki? ze Stawna, który obchodził 35-lecie działalności artystycznej.
Drugi dzień festiwalu rozpoczęła msza w kamieńskiej katedrze w intencji uczestników festiwalu. Następnie korowód festiwalowy przeszedł ulicami miasta do amfiteatru nad zalewem. Podczas koncertu galowego nastąpiło ogłoszenie werdyktu jury, a widzowie mogli posłuchać utworów w wykonaniu nagrodzonych wykonawców.

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.